Home Wiadomości Kraków: franciszkańskie zabytki bez tajemnic

Kraków: franciszkańskie zabytki bez tajemnic

Redakcja

W tym roku zakończono prace renowacyjne i konserwatorskie ponad stuletnich witraży Stanisława Wyspiańskiego w Bazylice Franciszkanów w Krakowie. W związku z tym 12 grudnia w klasztorze odbyło spotkanie ekspertów z cyklu „Zabytki bez tajemnic”.

Podczas niego przedstawiono historie ich powstania, jak również program wykonanych prac konserwatorskich witraży, z uwzględnieniem najcenniejszego z nich – „Boga Ojca”, nazywanego również często: „Stań się” bądź „Stworzenie świata”.

O odnowionym dziele twórcy Młodej Polski opowiedziała dr Urszula Bęczkowska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast proces demontażu, konserwacji i ponownego montażu szklano-ołowianej kompozycji przedstawił konserwator witraży Lesław Heine.

Sesję zorganizowali franciszkanie wraz ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Krakowa. To przy jego udziale była prowadzona tegoroczna renowacja witraża „Bóg Ojciec”, zrealizowanego w 1904 roku.

Dzięki pomocy i dotacjom, jakie udało się pozyskać, oprócz renowacji witraży wykonano także renowacje elewacji frontowej bazyliki, elewacji frontowej klasztoru i elewacji kaplicy Męki Pańskiej. Mur klasztorny, uzyskał nowy, wodoszczelny żelbetowy fundament.

Obecnie trwa renowacja posadzki w bazylice. „Na wiosnę zostaną zakończone prace renowacyjne elewacji kaplicy bł. Salomei i wątki kamienne kruchty od ul. Brackiej” – zapowiada ekonom klasztoru o. Łukasz Brachczek.

„Wierzymy, że ta kolebka franciszkańskiej historii w Polsce, rok po roku będzie odzyskiwała swój dawny blask” – dodaje zakonnik.

jms

O innych zabytkach Bazyliki i Klasztoru św. Franciszka w Krakowie

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda