Home Wiadomości „EFFATHA”: Obyśmy byli jedno

„EFFATHA”: Obyśmy byli jedno

Redakcja

Modlitwa o pojednanie i pokój przedstawicieli 11 Kościołów Chrześcijańskich, wspólne łamanie się chlebem i poruszające wezwania o jedność w Jezusie Chrystusie – nie ustawajmy w poszukiwaniu jedności, ale także tożsamości prawdziwego chrześcijanina. Obyśmy nie zmarnowali daru tego wieczoru.

23 stycznia świętowaliśmy 15. rocznicę podpisania „Deklaracji o wzajemnym uznaniu Chrztu” oraz 15-lecie powstania Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „EFFATHA”. Uroczystość ta była – jak ktoś wyliczył – już 165. Modlitewnym Spotkaniem Ekumenicznym pod skrzydłami Stowarzyszenia „EFFATHA”. Kościół pod wezwaniem św. Alojzego Orione przy ul. Lindleya w Warszawie wypełnił się po brzegi. Wołaniem wieczoru był fragment listu św. Pawła: „Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest” (Ef 4,5). Modlitwę i wprowadzenie do Jubileuszowego Spotkania prowadził ks. bp Rafał Markowski (Kościół Rzymskokatolicki). Homilię wygłosi natomiast ks. abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). Historię podpisania Deklaracji przypomniał – w imieniu jej Sygnatariuszy – ks. bp Zdzisław Tranda (Kościół Ewangelicko-Reformowany). Refleksję Jubileuszową, która przerodziła się w gorące wezwanie do autentycznej jedności w obliczu ekstremizmu laickiego i islamskiego wygłosił natomiast Marcin Przeciszewski, red. naczelny KAI. Do apelu o jedność, ale bez zaniedbywania poszukiwania Prawdy, która jest Chrystusem dołączył także gość specjalny – ks. kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Uroczystość uświetnił występ Dariusza Górskiego, solisty Opery Kameralnej (Kościół Adwentystów), jak również Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Na zakończenie tradycyjne dzielenie się chlebem i wspólna agapa.

Gospodarzami wieczoru byli: Danuta Baszkowska, prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania EFFATHA, ks. Henryk Dąbrowski, przewodniczący Warszawskiego Oddziału PRE oraz ks. Antoni Wita FDP, prowincjał Zgromadzenia Orionistów.

Za: www.orionisci.rel.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda