Franciszkanie: ekologiczny Wielki Post

Oryginalny sposób na ekologiczne przeżywanie Wielkiego Postu wymyślili franciszkanie z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. To ciekawa próba podejścia do globalnego, zdrowego i z pożytkiem dla wszystkich przygotowania do Wielkanocy.

Wielki Post to kolejna szansa, aby lepiej uporządkować swoje życie. Post może nam pomóc przywrócić zachwianą równowagę, wspomóc siły obronne organizmu, leczyć choroby współczesnej cywilizacji a jednocześnie uzdrowić naszą duszę i zbliżyć do Boga.

W wielu proponowanych praktykach mogą spotkać się ambitni ekolodzy i chrześcijanie. Zarówno ekoetyka, teoria zrównoważonego rozwoju, jak i etyka chrześcijańska, jest propozycją trudną i wymagającą, postulującą samoograniczenie się i wyrzeczenia. Potrzebne są zatem nowe siły i motywacje dla nowej jakości. W zamian dostaniemy szczęście uczestnictwa w tworzeniu świata bardziej przyjaznego zwierzętom, ludziom i całemu stworzeniu.

Inspirując się przygotowanym przez katolicką archidiecezję Waszyngtonu programem pt. Caring for Creation Calendar – Lent 2014 przygotowaliśmy dla Was naszą propozycję. Oto 7 propozycji na pierwszy postny tydzień. Jakie będą następne? dowiemy się za kilka dni…

Zapraszamy do współpracy w tym projekcie i przygotowaniu swoich pomysłów, które można zaproponować innym… Piszcie poniżej w komentarzach, na fb lub mailowo.

Razem wykorzystamy szansę jakie ofiaruje nam Kościół w ciągu tych 6 tygodni i wprowadzimy więcej pokoju w relacje z Bogiem, bliźnimi i całym stworzeniem.

Poniżej przedstawiamy aktualizowany co tydzień kalendarz REFA na kolejne tygodnie Wielkiego Postu do pobrania w dużym formacie na naszym facebookowym profilu.

Za: Święto Stworzenia – portal chrześcijańskich ekologów.