Home WiadomościZ kraju Wspólnoty formacyjne redemptorystów uczciły św. Klemensa

Wspólnoty formacyjne redemptorystów uczciły św. Klemensa

Redakcja

Najlepszą możliwością poznania siebie nawzajem są spotkania. Kolejną do tego okazją stały się obchody święta św. Klemensa Hofbauera (1751-1820).

Wspólnota seminarium redemptorystów z Tuchowa wraz z nowicjuszami z Lubaszowej przyjechała do Barda Śląskiego, aby razem z postulantami, którzy oczekiwali nas z niecierpliwością i wielką otwartością, uczcić pamięć Świętego współbrata.

Uroczysty dzień (15 marca) rozpoczęliśmy tradycyjnie od modlitwy Liturgią Godzin. Po jutrzni i śniadaniu wysłuchaliśmy konferencji o. Mirosława Grakowicza, proboszcza i kustosza Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie. Tematem wystąpienia było życie i działalność o. Józefa Schwetera (1874-1954), redemptorysty. Do Prowincji Wiedeńskiej naszego Zgromadzenia wstąpił on już jako kapłan i posługiwał w sanktuarium w Bardzie przez 38 lat. Z powodu szczerego oddania i troski o przybywających pielgrzymów został nazwany Apostołem Barda. Głosił wiele rekolekcji i prac misyjnych, był także pisarzem i historykiem. Wśród 25 jego książek znajduje się najlepiej opracowana historia kultu maryjnego w bardzkim sanktuarium. Nie opuścił swoich wiernych nawet podczas zawieruchy wojennej i zawsze służył im duszpasterską posługą. O. Mirosław ukazał nam go jako wzór redemptorysty, który może być postawiony w jednym szeregu obok naszego świętego Założyciela Alfonsa Liguori i Apostoła Warszawy – św. Klemensa.

Podczas Mszy Świętej o. Sylwester Cabała przybliżył nam postać św. Klemensa Hofbauera jako tego, który był całkowicie oddany Zgromadzeniu i jego misji. Wraz z o. Tadeuszem Hüblem św. Klemens został wysłany w 1785 roku z Rzymu na północ Europy, aby przeszczepić Zgromadzenie Redemptorystów „poza Alpy”, ponieważ dotychczas istniało ono tylko na terenie obecnych Włoch. O. Sylwester podkreślił niesamowitą wiarę i więź św. Klemensa z Jezusem Odkupicielem oraz łączność ducha misyjnego ze Zgromadzeniem i św. Alfonsem. Jako słowiańscy redemptoryści jesteśmy mu wdzięczni za jego wzór życia pełnego apostolskiej gorliwości.

W ramach poobiedniej aktywności udaliśmy się w pielgrzymce do tzw. Kaplicy Górskiej i tam modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Wieczorem wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego w wykonaniu pana Macieja Batora. Zapoznaliśmy się także z historią i możliwościami słynnych bardzkich organów zbudowanych w 1758 roku przez Franza Josepha Eberhardta i odnowionych w 2013 roku. Historię przedstawił nam wykładowca muzyki w naszym seminarium o. Tomasz Jarosz.

Dzień pełen doznań duchowych i artystycznych zakończyliśmy uroczystą kolacją. Niewątpliwie dzięki temu spotkaniu mogliśmy pogłębić naszą świadomość powołania jako redemptoryści i cieszyć się, że możemy korzystać z tak wielu przykładów gorliwości i apostolskiego oddania.

Więcej informacji na temat o. Józefa Schwetera można znaleźć na stronie: http://bardo.redemptor.pl/schweter.html

br. Dominik Jurek CSsR

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda