Home Wiadomości Franciszkańskie Orędzie Pokoju z Wrocławia

Franciszkańskie Orędzie Pokoju z Wrocławia

Redakcja

Świętujemy dziś we Wrocławiu 25-lecie Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, który odbył się w Asyżu w roku 1986 z inicjatywy Jana Pawła II. Błogosławiony Papież wybrał miasto Asyż ze względu na świętych Franciszka i Klarę: dwie legendy świętości, symbol pokoju, pojednania i braterstwa, ideał łagodności, pokory, głębokiego poczucia Boga i oddania się na służbę wszystkim.

Idąc po myśli papieskiej, przerabiamy dziś „trwałą lekcję Asyżu”, choć w dużo skromniejszym wydaniu, w stolicy Dolnego Śląska. Jednoczy nas wiara w jednego Boga i wspólne naszym religiom przekonanie, iż pokój w świecie – a wiele jest jego braków, niesprawiedliwości i przemocy – to nie tylko ludzkie zaangażowanie, ale także i przede wszystkim dar Boży. Jednocześnie do spotkania przynagla nas wola doskonalszego rozumienia się, pokoju i braterstwa, pomimo różnicy wiary.

„Asyż we Wrocławiu” – to szansa na lepsze współistnienie ludzi różniących się religią i kulturą; to szansa na wspólne rozumienie wartości człowieka i jego nienaruszalnych praw, z których prawo do życia jest pierwsze i niezbywalne; to szansa na uznanie małżeństwa i rodziny za wartość trwałą w społeczeństwie pluralistycznym, odpowiadającą prawdzie człowieka – mężczyzny i kobiety; to szansa na podjęcie prawdy o naturalnej tkance religijnej, jaka istnieje w każdym człowieku, i szacunek dla różnicy wiary; wreszcie to szansa na przemianę duchową i życie pełne Bożego daru pokoju, w jego wymiarze indywidualnym, rodzinnym i społecznym.

Gromadzimy się w „duchu Asyżu” – który przekazał nam Jan Paweł II. Jest to duch „Pokoju i Dobra”. Zgromadzeni w Hali Stulecia ministrowie prowincjalni zakonu franciszkańskiego z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia, zakonu zrodzonego w Asyżu, składamy wszystkim mieszkańcom Wrocławia, Dolnego Śląska i całej Polski, błogosławieństwo świętych Franciszka i Klary: Pan niech obdarzy Was pokojem! „Niech ten święty mąż (Franciszek) i ta święta kobieta (Klara) – mówił błogosławiony Papież – będą natchnieniem dla wszystkich ludzi dzisiaj, by mieli tę samą siłę charakteru i miłości Boga i bliźniego, by kroczyć nadal drogą, którą musimy iść razem” (27 X 1986).

o. Wacław Stanisław Chomik OFM

Minister Prowincjalny, Wrocław

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda