Home Wiadomości Fundacja Salvatti.Pl: O Stypendiach Salvattiego Dla Afryki

Fundacja Salvatti.Pl: O Stypendiach Salvattiego Dla Afryki

Redakcja

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl Warto w najbliższą niedzielę (16 sierpnia) obejrzeć program redakcji katolickiej Telewizji Polskiej „Między ziemią a niebem”. Zagości w nim Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Młodzież z Rwandy oraz przedstawiciele Fundacji opowiedzą o nowym projekcie charytatywnym, który właśnie wystartował!

Do tej pory Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl wspierała edukację kleryków w Afryce. Teraz rozpoczyna nowy projekt dobroczynny: program stypendialny dla młodzieży z Afryki.

Zostaną nim objęci nie tylko studenci pallotyńskich seminariów, ale także osoby świeckie. – Obserwując szybkie, ale jednocześnie nierównomierne tempo rozwoju świata, nie mamy wątpliwości, że należy wspierać zdolną młodzież w krajach tzw. Globalnego Południa. Jesteśmy przekonani, że jednym ze sposobów radzenia sobie z uchodźcami w świecie zachodnim, jest pomoc ich ojczyznom m. in. poprzez wspieranie edukacji zdolnej młodzieży – mówi Monika Mostowska, wiceprezes Fundacji Salvatti.pl.

Pierwsze stypendium Salvattiego trafi do Seraphine Muhawenimana z pallotyńskiej parafii w Kinoni w Rwandzie. Seraphine ma 19 lat. Mieszka w Cyanika (okręg Burera, na północy kraju). Teraz zdała egzamin na studia pielęgniarskie w Instytucie Pedagogicznym w Gitwe (www.ispg.ac.rw). Studia rozpoczyna 3 września, ale jej rodziny nie byłoby stać na ich opłacenie, gdyby nie pomoc Fundacji Salvatti.pl. – Rodzice Seraphine – Bernard (53) i Maria (40) żyją z uprawiania ziemi dla innych, bo ich własne pole jest zbyt małe, żeby wyżywić 6-osobową rodzinę. Oprócz Seraphine, mają jeszcze trójkę dzieci. Wiedzą, że mogą poprawić ich los, jeśli zapewnią im dobrą edukację. Dochód z pracy na roli w Rwandzie jednak nie wystarcza, żeby opłacić na czesne. Poza tym, gdyby przeznaczyli go na studia Seraphine, młodsze rodzeństwo musiałoby przerwać naukę w szkole – opowiada ks. Ignacy Mugobe, pracujący w Kinoni, który trzy lata temu dzięki wsparciu Polaków mógł ukończyć studia w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Podobna sytuacja jak w domu Seraphine, jest w wielu innych rodzinach. – My, misjonarze, nie chcemy do tego dopuszczać, pomagamy innym jak możemy, ale nasze skromne środki nie na wiele wystarczą – mówi proboszcz parafii w Kinoni, Ascension Nkulikiyimana.

Studia pielęgniarskie w Instytucie w Gitwe trwają cztery lata. Po ich ukończeniu Seraphine zostanie dyplomowaną pielęgniarką. Jej wykształcenie będzie bezcenną wartością. W Rwandzie opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie i brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego. – Mam nadzieję, że kiedy zdobędę dobry zawód, będę mogła pomóc swoim rodzicom i odwdzięczyć się im za ich wyrzeczenia – napisała do Fundacji. Takich osób, jak Seraphine w Rwandzie i innych krajach Afryki, gdzie pracują pallotyńscy misjonarze, jest znacznie więcej.

Program stypendialny obejmie też kleryków pallotyńskich na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W tym kraju pallotyni obecni są od 1990 r. Ich najbardziej znaną działalnością jest opieka nad bazyliką Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro. Obecnie jest pięciu pallotynów – Iworyjczyków, a w formacji do święceń uczestniczy ośmiu kleryków.

Stypendia Salvattiego w znacznej mierze są fundowane z datków, jakie Fundacja otrzymuje dzięki hojności darczyńców. Dlatego Fundacja jest wdzięczna za każde wsparcie na ten cel.

Program STYPENDIÓW SALVATTIEGO można wesprzeć, przekazując dobrowolną ofiarę:

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl
ul. Wilcza 8
05-091 Ząbki
Numer rachunku/konta: 44 1240 1095 1111 0010 3468 8020
Bank Pekao SA
Tytułem: STU2 DAROWIZNA NAUKA

Za: www.pallotyni.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda