Home Wiadomości Góra Św. Anny: młodzi bracia z Ministrem

Góra Św. Anny: młodzi bracia z Ministrem

Redakcja

W dniach 23-26 czerwca, na Górze Św. Anny w Polsce, odbyło się kolejne już Spotkanie Młodych Braci Konferencji Północno – Słowiańskiej z Ministrem Generalnym Braci Mniejszych.

Uczestniczył w nim nie tylko sam Generał – fr. Michael Perry – ale i jego poprzednik, od niedawna arcybiskup i sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, fr. Josè R. Carballo, autor Listu do młodych braci „Odnów dar Boży, który jest w Tobie”, który stanowił bazę dla rozważań w trakcie tego spotkania.

Na Górę Św. Anny przyjechało około 200 braci – prócz tych z pięciu polskich prowincji, także bracia z Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji i Kazachstanu.

Zasadniczą częścią spotkania była wspólna modlitwa, a przede wszystkim codzienna Eucharystia i Liturgia Godzin, sprawowane w językach narodowych uczestników, ale i po włosku oraz po łacinie.

Pierwszy dzień, a właściwie wieczór, upłynął na zakwaterowaniu, kwestiach organizacyjnych, oraz prezentacjach poszczególnych prowincji, nie bez humoru i pomysłowości przygotowanych przez braci kleryków. Zarówno sposób ujęcia tematu, jak i profesjonalizm wykonania, znacznie się od siebie różniły, jak jednak w podsumowaniu raczył zauważyć ojciec generał, wszystkie ujmowały swoją prostotą.

W dniu drugim słowo do braci wygłosił również minister generalny fr. Michael Perry. Ojciec Generał mówił m. in., że wypełnić powołanie ewangeliczne to znaczy wejść na górę, gdzie Bóg mówi bezpośrednio do każdego z nas. Bóg wzywa nas, byśmy byli w ruchu, w „ogniu wezwania” (papież Franciszek), byśmy szli za Chrystusem.

Wszystkie ważne wezwania Boga w Biblii wiązały się z wchodzeniem na górę. Na górze Tabor Jezus w sposób całkowity otworzył się na działanie Boga, dzięki czemu przemienił się i przemieniła się wiara uczniów. Każde takie wchodzenie ma trzy etapy: 1) akceptacja Bożego wezwania, wstępowanie; 2) znajdowanie się na szczycie góry, czyli przyjmowanie szczególnej oferty Boga dla otwartego umysłu i serca; 3) schodzenie z góry do codziennej pracy.

Głosu Boga powinno się słuchać w ciszy, na modlitwie, przez wysłuchiwanie tego, co mają nam do powiedzenia inni, np. formatorzy. Miejscem, w którym św. Franciszek otworzył się cały na Boga, była góra Alwernia. Pan w sposób nieprzewidywalny działał w życiu jego i jego braci, co miało miejsce np. podczas spotkanie z trędowatym bądź spotkania z muzułmanami.

O. Michael zauważył, że obecnie wzrasta w Europie potrzeba duchowości, pragnienie odkrywania Boga. Bracia mniejsi powinni umieć wychodzić na zewnątrz ze swoją wiarą, towarzyszyć ludziom w odkrywaniu sensu życia. Także to spotkanie braci na Górze św. Anny stało się okazją, by postawić sobie ważne pytania. Co spodziewam się otrzymać od Boga w tych dniach pobytu na naszej górze? Czy jestem otwarty na zaskoczenie Boga? Jaki dar z siebie jestem gotów ofiarować Bogu i braciom?

W dwóch sesjach bracia wsłuchiwali się w wykłady dotyczące formacji franciszkańskiej: „Być znakiem i narzędziem komunii” fr. Ernesta Siekierki, definitora generalnego, „Znaczenie studium w formacji franciszkańskiej” fr. Vidala Rodrigez Lopez, sekretarza Formacji i Studiów, a także wice sekretarza fr. Sergiusza Bałdygi na temat „Formacja w erze cyfrowej”.

Trzeci dzień upływa pod przewodnictwem kolejnego gościa spotkania – abpa fr. Josè R. Carballo, który rano odprawił Eucharystię i wygłosił homilię, w której, wzorem papieża Franciszka, oparł się na trzech słowach: radykalizm, autentyzm i wspólnota braterska.

o. Dominik Banaś OFM

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda