Home Wiadomości 10-lecie istnienia Ośrodka Rekolekcyjno-Misyjnego SMA

10-lecie istnienia Ośrodka Rekolekcyjno-Misyjnego SMA

Redakcja

27 czerwca 2013 roku mija 10 lat od dnia poświęcenia Ośrodka Rekolekcyjno-Misyjnego SMA w Piwnicznej-Zdroju przez księdza biskupa Wiktora Skworca. Poniżej umieszczamy artykuł ks. Marka Krysy SMA o historii powstania i działalności naszego Ośrodka w Piwnicznej-Zdroju.

Ośrodek Rekolekcyjno-Misyjny im. Roberta Gucwy znajduje się w malowniczym, górskim miasteczku Piwniczna-Zdrój. Posiadłość położona jest na wzgórzu, około 500 metrów od rzeki Poprad, skąd rozpościera się wspaniały widok na Niemcową, Przychybę, Jarzębaki i Kicarz. Pośród pięknych widoków nasza wspólnota SMA postanowiła zbudować Ośrodek Rekolekcyjno – Misyjny.

Po raz pierwszy przybyłem tutaj w 1998 roku, zaraz po święceniach kapłańskich, gdy wraz z ks. Wojciechem Lulą SMA oglądaliśmy miejsce pod budowę Ośrodka Rekolekcyjno – Misyjnego SMA.

Sąsiedzi wspominają jeszcze czasy kiedy na terenie naszego obecnego Ośrodka znajdowały się łąki, staw i nikt z nich nie przypuszczał, że w tym miejscu może powstać tak piękny Ośrodek.

W 2001 roku ruszyła budowa naszego domu. Razem z ówczesnym Przełożonym SMA w Polsce, ks. Wojciechem Lulą SMA, sprawowałem nadzór nad pracami budowlanymi i wykończeniowymi. Dzięki państwu Kuligom, którzy zapewniali nam noclegi, mogliśmy co tydzień śledzić postępy w budowie.

Na początku 2003 roku, zamieszkałem w nowym domu razem z ks. Krzysztofem Paryłą SMA. Po 9-letnim pobycie w Afryce miałem trudności z przystosowaniem się do życia w górach, szczególnie zimą. Dużym problemem okazała się zmiana warunków atmosferycznych.

Oprócz zadań polegających na zakończeniu prac budowlanych, pragnęliśmy realizować cel naszej obecności w tym miejscu, czyli animację misyjną i powołaniową, rozbudzając świadomość misyjną wśród wiernych. Naszym pragnieniem było również aktywne włączenie się w życie religijne mieszkańców. Dzięki pomocy ludzi i modlitwie, która napływała z wielu stron, udało się nam zakończyć ostatecznie budowę domu oraz przygotować go do odbioru. Dzięki czynnemu zaangażowaniu się w życie parafii, nasza dotąd nieznana Wspólnota zyskała szacunek i akceptację mieszkańców. Spotkałem na swojej drodze samych przychylnych i dobrych ludzi, co pomogło mi szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Dobry doświadczeniem był dla mnie wcześniejszy pobyt w Afryce, który nauczył mnie cierpliwości, spokoju oraz tego, że modlitwa jest pomocna i dobra na wszystko.

Punktem kulminacyjnym było poświęcenie Ośrodka Rekolekcyjno-Misyjnego, które miało miejsce 27 czerwca 2003 roku. Biskup tarnowski ks. Wiktor Skworc poświęcił nowy dom Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w Piwnicznej-Zdroju, któremu nadano imię Roberta Gucwy kleryka SMA, zamordowanego 15 listopada 1994 roku w Republice Środkowoafrykańskiej. W tym dniu, na uroczystości poprzedzonej Mszą Świętą, obecna była śp. Helena Gucwa – mama Roberta, jego krewni, przyjaciele i wielu innych znajomych przybyłych z diecezji tarnowskiej i spoza niej.

Od tego czasu działalność naszego domu bardzo się rozwinęła. Prowadzimy warsztaty misyjne, które mają na celu propagowanie kultury afrykańskiej, organizujemy rekolekcje powołaniowe. Właśnie tutaj wracający z misji misjonarze mogą odpocząć i nabrać sił do dalszej posługi misyjnej. Urozmaiceniem są wystawy, które przybliżają zainteresowanym codzienne życie w Afryce. Atrakcją dla turystów i dla obecnych w Ośrodku Rekolekcyjno-Misyjnym jest ekspozycja pamiątek sprowadzanych przez naszych misjonarzy z Afryki. Zapewniamy codzienną modlitwę i Mszę Świętą, która odbywa się w domowej kaplicy. Dopełnieniem naszej gościnności są domowe posiłki oraz wspaniała i rodzinna atmosfera, która sprawia, że wiele osób z radością tu powraca.

W związku ze wzrastającą liczbą naszych Przyjaciół oraz osób zainteresowanych działalnością Ośrodka Rekolekcyjno-Misyjnego, postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność. W 2008 roku rozpoczęliśmy budowę nowego domu. Budynek ten został poświęcony we wrześniu 2010 roku.

Obecnie przeżywamy 10-lecie powstania Ośrodka Rekolekcyjno-Misyjnego im. kleryka Roberta Gucwy. Mamy nadzieję, że nasza dalsza praca przyniesie duchowe owoce oraz przybliży ludziom Misje, Kościół oraz tradycję i kulturę afrykańską.

Autor: Ks. Marek Krysa SMA

Za: www.sma.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda