Home Wiadomości Gospodynie z całego kraju spotkały się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Gospodynie z całego kraju spotkały się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Redakcja

Coś dla ducha i coś dla ciała. Kobiety z całego kraju, zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich, przyjechały do Lichenia na IV Ogólnopolską Pielgrzymkę Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z terenów Wiejskich (13-14.09).

Sobotnio-niedzielne spotkanie miało dwa wymiary – kulturalny oraz duchowy. W sobotę, 13.09, panie zaprezentowały swoje zdolności wokalne, kulinarne oraz rękodzielnicze. Na parkingu znajdującym się w bezpośredniej bliskości malowniczego Jeziora Licheńskiego od godz. 14 trwał jarmark kulturowy. Na scenie zespoły ludowe prezentowały dorobek artystyczny poszczególnych regionów Polski, natomiast na stoiskach usytuowanych nieopodal można było skosztować regionalnych potraw, ciast i nalewek. W tym roku kulinarnym tematem przewodnim były pierogi: z mięsem, grzybami, ryżem, soczewicą, ale także na słodko. Gościem specjalnym zjazdu była pani Katarzyna Żak, aktorka znana szerokiej publiczności z roli Solejukowej w popularnym serialu TVP „Ranczo”.

„Dla mnie przyjazd i zobaczenie radosnych, dojrzałych kobiet zrzeszonych w grupy, które robią coś dobrego, a przede wszystkim coś dla siebie, przekazują tradycje następnym pokoleniom, przy tym spotykają się razem, nie siedzą samotnie w domu, nie frustrują się, tylko odnajdują się świetnie w małych społecznościach to jest coś fantastycznego, co mogę tylko podziwiać” – powiedziała aktorka.

W komisji oceniającej dokonania kulinarne byli m.in. pani Katarzyna Żak, pani Małgorzata Waszak, starosta powiatu konińskiego oraz ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego Sanktuarium. Pani starosta nie kryła radości, że licheńskie spotkanie osób z terenów wiejskich na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń na kulturalnej mapie powiatu. Co więcej, cieszyć może fakt, że dzieje się to w Licheniu, a więc miejscu tak doskonale znanym całej Polsce.

„Powiat koniński ma dla kobiet ogromne serce, chociażby z tego powodu, że jestem starostą i jestem kobietą. Te działania i aktywność kobiet bardzo popieram. Panie z jednej strony się bawią, a z drugiej kultywują tradycję polską swoich regionów, zarówno kulturalną, jak i kulinarną” – powiedziała.

Starosta zwróciła także uwagę na to, iż wśród kobiet należących do KGW, obecnych w Licheniu, było bardzo dużo młodych, wchodzących dopiero w  życie pań, które przejmują zwyczaje swoich matek, babć i z dumą prezentują dorobek zarówno swój, swoich przodków, jak i regionów, z których przyjechały.

Z kolei w komisji oceniającej rękodzieło, wraz z panem Mariuszem Zaborowskim, burmistrzem miasta i gminy Ślesin, znalazł się nowy proboszcz licheńskiej parafii, ks. Henryk Kulik MIC, który w tego typu spotkaniu uczestniczy pierwszy raz:

„Myślę, że sam pomysł zorganizowania takiego spotkania jest bardzo dobry bo to jednoczy ludzi, pokazuje bogactwo tego, co jest w regionach, ale też ukazuje bogactwo samych ludzi, którzy swoje serce wkładają w przygotowanie różnych ozdób, potraw. Pokazują, że to nie jest przeżytek dawnych wieków, ale jeszcze dzisiaj trwa, że te tradycje się pielęgnuje” – powiedział kapłan.

Dla kobiet, które przybyły do Lichenia, najważniejsza była możliwość spotkania się i wymiany doświadczeń. Rywalizacja zdecydowanie odeszła na drugi plan. Wiele kół, spośród tych, które przybyły do Lichenia, utworzono niedawno. Do takich należały powstałe przed czterema laty KGW z miejscowości Leszczyny w gminie Górno, w województwie świętokrzyskim.

„Spotkałyśmy się z kilkoma koleżankami na herbacie i pomyślałyśmy, że dobrze byłoby założyć koło gospodyń u nas, żeby coś zrobić dla mieszkańców Leszczyn. Co roku robimy dla starszych dzień seniora, a dla dzieci festyn na dzień dziecka” – powiedziała pani Barbara Kundera, przewodnicząca Koła.

Zwieńczeniem pielgrzymki była uroczysta niedzielna Msza św. w licheńskiej bazylice o godz. 12:00. Liturgii przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Na początku liturgii powitał obecnego również na Mszy św. bpa Michaela Santier’a, ordynariusza diecezji Creteil we Francji, który przybył przeprowadzić wizytację sióstr anucjatek w Grąblinie.

W homilii ordynariusz włocławski nawiązał do Ewangelii z dnia, mówiąc o Mojżeszu, który prowadził swój lud z niewoli. Zwrócił uwagę na to, że ludzie, mając po swojej stronie Boga, narzekali i spiskowali przeciwko niemu, gdyż nie mogli wytrwać w wierze.W słowie nawiązał także do ewangelicznych postaci Marii oraz Marty, które przyjęły w swoim domu samego Jezusa Chrystusa i pragnęły ugościć Go najlepiej, jak umiały.

Zwieńczeniem modlitewnego spotkania była wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą panie odmówiły w Kaplicy Trójcy Świętej znajdującej się w dolnej części licheńskiej bazyliki.

Organizatorem IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich do Lichenia było Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin. Patronat nad wydarzeniem objęli: Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin, Starostwo Powiatowe w Koninie oraz Ministerstwo Rolnictwa. W pielgrzymce wzięło udział ok. 5 tysięcy kobiet.

Licheń Stary, 14 września 2014 r.

Za: www.lichen.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda