Hiszpania: zjednoczenie prowincji jezuickich

Z pięciu prowincji jezuickich istniejących dotychczas w Hiszpanii powstała jedna. Powodem jest nie tylko spadek liczby jezuitów, ale także potrzeba zagwarantowania dobrej jakości posługi apostolskiej Towarzystwa Jezusowego. Nowa prowincja liczy ok. 1100 członków.

Uroczystość erygowania jednej prowincji jezuickiej w Hiszpanii odbyła się w Madrycie 21 czerwca br. Wzięło w niej udział ponad 500 jezuitów i przyjaciół Towarzystwa Jezusowego z całego kraju. Przełożony generalny o. Adolfo Nicolás SJ wezwał hiszpańskich jezuitów, aby stawili czoła wyzwaniom i trudnościom z odwagą i kreatywnością. Dzisiaj „żyjemy szybko, pod presją i mając mniej czasu”. Dlatego też „potrzebujemy wkładu wszystkich, nie możemy pominąć niczyjej mądrości” – powiedział w homilii o. Nicolás.

Proces zjednoczenia rozpoczął się w 2008 r. i przebiegał etapami. Pięć prowincji: aragońska (Aragón, Comunidad Valenciana, Islas Baleares); betycka (Andaluzja i Wyspy Kanaryjskie); kastylijska (Asturias, Cantabria, Castilla i León, Galicia, La Rioja, Madrid, Extremadura i Murcja), Lojola (Kraj Basków i Nawarra) i tarragońska (Katalonia) wypracowały stopniowo nowe struktury organizacyjne, dotyczące m.in. edukacji, apostolstwa, formacji i duszpasterstwa. Pierwszym przełożonym prowincji hiszpańskiej został ks. Francisco José Pérez SJ. Oczekuje się, że całkowity proces zjednoczenia zakończy się w 2016 r.

o. M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

Za: Radio Watykańskie.