Rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski

We wtorek 1 lipca rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W tym roku przeżywany jest pod hasłem „Witaj Matko Syna Bożego”.

Uroczystej Eucharystii inauguracyjnej, w której udział wzięli pielgrzymujący do Tuchowa strażacy, członkowie orkiestr dętych i policjanci, przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

W homilii kaznodzieja podkreślał nierozerwalny związek Jezusa z Bogiem Ojcem. Chrystus wypełnił wolę Ojca, aż po śmierć krzyżową i zmartwychwstanie. Mimo swojej boskiej natury Jezus nie chciał zasłaniać swojego Ojca. Ksiądz biskup podkreślał, że życie ludzkie pochodzi od Boga i jest ono wielkim darem. Bóg chroni nas i leczy oraz prowadzi do wiecznego szczęścia. Bóg nie jest dla nas zagrożeniem, ale jest dla nas największym sprzymierzeńcem. Jezus wskazywał, aby ludzie nie zapominali o Królestwie Bożym. Ksiądz biskup podziękował także strażakom za podejmowany przez nich trud w obronie drugiego człowieka. Wspomniał również o tym, jak ważne jest zbliżanie się do Boga poprzez codzienną modlitwę.

Tradycyjnie, po zakończonej Eucharystii, celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na poświęcenie pojazdów straży pożarnej. Dzień zakończył się koncertem orkiestr strażackich podczas Wieczoru Maryjnego.

Strażacy i orkiestry dęte przybyli na rozpoczęcie odpustu po raz 26. Od paru lat dołączają do ich pielgrzymki także policjanci.

Wielki Odpust Tuchowski trwać będzie do środy 9 lipca. Serdecznie zapraszamy wszystkich do pielgrzymowania do Matki Bożej Tuchowskiej – Pani Ziemi Tarnowskiej.

Za: br. Jerzy Krywult CSsR