Ignacjańskie Dni Młodzieży po włosku

Wszyscy wiemy, na czym polegają spotkania naszej młodzieży należącej do Jezuickiej Wspólnoty Młodzieżowej MAGIS w Starej Wsi w ostatnich dniach lipca – duża impreza poprzedzona kilkudniowymi rekolekcjami prowadzonymi przez naszych ojców w ośrodkach w Starej Wsi, Brzozowie i okolicach.

Tymczasem, przyszła kolej na zorganizowanie IDM w słonecznej Italii!

We Włoszech od pierwszego roku mojej magisterki przydzielono mi funkcję koordynatora do stowarzyszenia młodzieży jezuickiej, podobnej do naszego Magisu o nazwie Movimento Eucaristico Giovanile (Eucharystyczny Ruch Młodzieży), popularnie zwany MEG-iem.

Jest to ruch międzynarodowy i wielu z nas go zna, a tu we Włoszech jest szczególnie popularny. W dniach 31 października do 2 listopada we Frascati pod Rzymem odbył się zjazd tejże młodzieży z całej Italii. Liczba młodych przekroczyła 850 osób. Oprócz mnie, uczestniczył w nim inny polski jezuita – Artur Kania SJ. Towarzyszył młodzieży albańskiej ze szkoły, gdzie od kilku miesięcy odbywa swoją magisterkę.

Zjazd we Frascati bardzo podobny jest do naszych IDM-ów z tą różnicą, że tutaj przed główną imprezą nie robi się wcześniej rekolekcji dla młodych. Nie organizuje się dla nich także warsztatów z różnych dziedzin, jak to się dzieje w Starej Wsi. Praktycznie przez większość dnia młodzież (choć również i dzieci, gdyż MEG rozpoczyna swoją formację od początku szkoły podstawowej) uczy się trudnej sztuki otwarcia i mówienia o sobie innym w zaufaniu.

W Polsce nazywamy to „dzieleniem się”. Wydawałoby się, że Włosi akurat z tym problemu nie mają, co zrozumiałem dopiero po kilkunastu miesiącach mieszkania z nimi. Wychowanie w tym zakresie polega na tym, że od najmłodszych lat uczy się dziecko otwartości wobec innych. W gronie dorosłych nie ucisza się dziecka, gdy chce coś powiedzieć, co często zdarza się u nas w Polsce. I to zostaje na lata późniejsze, dlatego w Italii tak bardzo ceni się długo trwające spotkania towarzyskie, gdzie najważniejszą czynnością jest mówienie.

Tak było również na zjeździe MEG-u pod Rzymem. Uczestnicy są podzieleni na kilkuosobowe grupy, każdy w swojej kategorii wiekowej, a do każdej z nich zostało przydzielonych dwoje koordynatorów. Wszystkie spotkania grupowe nakierowane były na tegoroczny temat zjazdu: Misja i powołanie.

Zajazd zakończył się Mszą św., której przewodniczył główny moderator MEG-u na całym świecie – o. Claudio Barriga SJ, który oficjalnie ogłosił, że w Światowy zjazd MEG-u w roku 2015 odbędzie się w Rzymie.

Strona MEG Italia na Facebook’u: [TUTAJ]

O. Eryk Gumulak SJ/ RED./ kk

Za: www.jezuici.pl.