Home Wiadomości Inauguracja ŚDM: Chrystus jest pośród nas

Inauguracja ŚDM: Chrystus jest pośród nas

Redakcja

ŚDM„Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat” – tymi słowami kard. Stanisław Dziwisz powitał kilkusettysięczny tłum młodych ludzi z całego świata zebrany na krakowskich Błoniach. Sprawowaną tam uroczystą Eucharystią rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Najważniejszy ich gość, Papież Franciszek, przyleci do Polski już jutro.

Witając młodzież metropolita krakowski podkreślił, że pielgrzymi przybyli ze wszystkich kontynentów i narodów, ze wschodu i zachodu, z północy i południa naszego globu. Przynieśli ze sobą wiele doświadczeń. Noszą także w sobie wiele pragnień i mówią wieloma językami. Teraz jednak wszyscy będą ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii, czyli językiem miłości, braterstwa, solidarności i pokoju. Prosił także o modlitwę za ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie, a w sposób szczególny za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć podczas sprawowania Eucharystii we Francji
Oddajemy głos naszemu specjalnemu wysłannikowi ks. Leszkowi Gęsiakowi.

Wniesienie przez młodych ludzi z całego świata symboli ŚDM, krzyża i ikony, rozpoczęły uroczystości inauguracji Światowych Dni Młodzieży. Natomiast na ołtarzu umieszczono relikwie świętych Jana Pawła II i Faustyny Kowalskiej. Mimo ulewy, która przeszła nad miastem, zebrana na Błoniach młodzież radosnymi śpiewami podkreślała niezwykle doniosły charakter tego spotkania. Na horyzoncie powiewały flagi wielu państw, których uczestnicy dotarli już do stolicy Małopolski.

W homilii metropolita krakowski zadał zebranym trzy pytania i zachęcił, by w czasie zbliżających się dni szukać na nie odpowiedzi. Pierwsze z nich, niezwykle ważne z uwagi na różnorodność językowa i kulturową uczestników ŚDM, to pytanie: skąd pochodzimy?

„Przychodzimy «ze wszystkich narodów pod słońcem» (Dz 2, 5), jak przybysze tłumnie zebrani w dniu Zesłania Ducha Świętego w Jerozolimie, ale jest nas nieporównywalnie więcej niż wtedy, dwa tysiące lat temu, bo za nami całe wieki przepowiadania Ewangelii, która dotarła do najdalszych zakątków świata. Przynosimy ze sobą bogactwo naszych kultur, tradycji i języków. Przynosimy ze sobą doświadczenia naszych Kościołów lokalnych. Przynosimy ze sobą świadectwa wiary i świętości poprzednich pokoleń i obecnego pokolenia naszych braci i sióstr, uczennic i uczniów zmartwychwstałego Pana” – mówił kard. Dziwisz.

Drugie zadane młodym z całego świata ludziom pytanie dotyczyło tego, gdzie jesteśmy dziś, w jakim miejscu i momencie naszego życia.

„Jesteśmy dziś wszyscy tutaj, bo zgromadził nas Jezus Chrystus. On jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemnościach (por. J 8, 12). On jest drogą i prawdą, i życiem (por. J 14, 6). On ma słowa życia wiecznego. Do kogóż innego pójdziemy? (por. J 6, 68). Tylko On – Jezus Chrystus – zdolny jest zaspokoić najgłębsze pragnienia ludzkiego serca. To On nas tu przyprowadził. On jest obecny pośród nas. On towarzyszy nam jak uczniom podążającym do Emaus. Powierzmy Mu w tych dniach nasze sprawy, nasze lęki i nasze nadzieje. On w tych dniach nas będzie pytał o miłość, tak jak pytał Szymona Piotra. Nie uchylajmy się od odpowiedzi na to pytanie” – mówił metropolita krakowski.

I wreszcie trzecie i ostatnie pytanie: dokąd zmierzamy i co stąd ze sobą zabierzemy?

„Nasze spotkanie potrwa tylko kilka dni. To będzie intensywne, duchowe doświadczenie, wymagające również pewnego trudu. Potem powrócimy do naszych domów i naszych bliskich, do szkół, uczelni i miejsc pracy. Może podejmiemy w tych dniach pewne ważne postanowienia? Może postawimy sobie nowe cele w życiu? Może usłyszmy wyraźny głos Jezusa, by zostawić wszystko i pójść za Nim?” – powiedział kard. Dziwisz.

Niezwykle kolorowo wyglądał tłum młodych ludzi, którzy już od południa tłumnie ściągali na Błonia. Grupy często niosły ze sobą flagi narodowe i różne emblematy organizacji i ruchów. Pytani o ich oczekiwania związane z tą rozpoczynającą Dni Młodzieży Eucharystią często mówili o sile wspólnej modlitwy i tym, że wyjdą z niej duchowo umocnieni.

Jutro rozpocznie się także cykl katechez, które wygłaszane będą przez biskupów z całego świata w Kościoła i innych przygotowanych do tego celu miejscach. Stworzona została możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Ciekawostką jest także fakt, że Dni Młodzieży mogą stać się największy w historii miejscem spotkania… biskupów! Jak się przypuszcza, przybędzie ich do stolicy Małopolski blisko tysiąc.

Z Krakowa, ks. Leszek Gęsiak, Radio Watykańskie

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda