Jak „ćwierkać” o Kościele?

Jak ćwierkać o Kościele?Social media, monitoring i analiza mediów oraz prawo prasowe i autorskie – to główne tematy zakończonych warsztatów rzeczników i pracowników mediów kościelnych.

Wygenerowany podczas szkolenia hashtag #‎rzecznicy2015‬ w dniach 23–25 listopada znalazł się w pierwszej dziesiątce ‪#‎PolandTrends‬ na Twitterze.

Przez trzy dni, od 23 do 25 listopada w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie szkoliło się ponad 100 księży, osób konsekrowanych i świeckich, posługujących w różnych instytucjach kościelnych i zajmujących się komunikacją społeczną. Tegoroczna edycja była dziesiątą, a jednocześnie pierwszą, w której większość stanowiły siostry zakonne – aż 2/3 wszystkich obecnych. W warsztatach uczestniczyli także rzecznik prowincji ks. Robert Głodowski MS oraz ks. Grzegorz Zembroń MS, dyrektor Centrum Informacyjnego Misjonarzy Saletynów w Krakowie.

Jednym z gości tegorocznych warsztatów był Sekretarz Stanu w KPRM Paweł Szefernaker, który ze swoim zespołem z sukcesem przeprowadził w Internecie dwie kampanie wyborcze – prezydencką i parlamentarną. Poseł przyjął zaproszenie od organizatorów szkolenia zanim jeszcze został parlamentarzystą i sekretarzem stanu.

Interesujący model kampanii w mediach społecznościowych na przykładzie Misericors PL przedstawiła dr hab. Monika Przybysz z UKSW w Warszawie. Na temat praktycznych aspektów działalności w social media mówiła także Aleksandra Karpińska – Project Manager w Dziale Projektów Specjalnych i Akcji Społecznościowych w Agorze.

Ważnym tematem warsztatów był reserach w Sieci, monitoring mediów oraz narzędzia analityczne w kanałach komunikacyjnych. Prelegentami w tych dziedzinach byli: ks. dr hab. Józef Kloch z UKSW, dr Anna Miotk z UW i dr Marek Robak z UKSW.

Duże zainteresowanie i wiele szczegółowych pytań uczestników towarzyszyło wykładom z zakresu prawa prasowego i prawa autorskiego. Poprowadziła je dr Elżbieta Czarny-Drożdżejko z UJ i UPJPII w Krakowie.

Praktycznych wskazówek dotyczących pracy rzecznika prasowego udzielił dr inż. Alvin Gajadhur, który od 13 lat jest rzecznikiem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Inne zagadnienia public i media relations przedstawili także ks. dr Zenon Hanas SAC z UKSW i o. Jan Maria Szewek OFMConv.

Szkolenie w Konstancinie-Jeziornie zostało zorganizowane przez o. Jana Marię Szewka, rzecznika Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię franciszkanów konwentualnych w Krakowie oraz dr hab. Monikę Przybysz i ks. dra hab. Józefa Klocha.

(gz)

Za: www.saletyni.pl.