Zmarł o. Zachariasz Jabłoński, paulin

Kaplica Matki Bożej. Złoty jubileusz kapłaństwa o. Zachariasza Jabłońskiego, 28 czerwca 2014 r.Dnia 26 listopada 2015 roku w wieku 75 lat, w 57. roku życia zakonnego i w 51. roku kapłaństwa odszedł do umiłowanego Pana śp. o. Zachariasz Szczepan Jabłoński, paulin. O. Zachariasz zmarł o godz. 5.50 w częstochowskim szpitalu.

O. Zachariasz Jabłoński był doktorem nauk teologicznych, profesorem Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego i kierownikiem Katedry Mariologii Instytutu Teologicznego w Radomiu. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i członkiem zwyczajnym Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej. W trakcie swojej pracy naukowej opublikował kilkadziesiąt prac związanych z problematyką kultu maryjnego i ruchem pielgrzymkowym, szczególnie z Jasną Górą.

Był członkiem Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, kronikarzem Jasnej Góry, członkiem Komitetu Obchodów 600-lecia Sanktuarium, organizatorem wielu Dni Kultury Maryjnej, licznych sympozjów i sesji. Był duszpasterzem akademickim, organizatorem grup młodzieżowych Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. W latach 1981-1996 był współorganizatorem i przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki ze Skałki na Jasną Górę. W latach 2008-2014 pełnił funkcję definitora generalnego Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Szczepan Jabłoński, syn Adama i Józefy, urodził się 16 grudnia 1940 r. w Brdowie diec. włocławska. Pierwszą profesję w Zakonie Paulinów złożył 8 września 1958 r. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1964 r.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek, 30 listopada o godz. 11.00 w bazylice jasnogórskiej. Po niej nastąpi przeniesienie ciała Zmarłego i złożenie w grobowcu paulińskim, wśród modlitw współbraci, na Cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Polecajmy Bogu w modlitwie śp. o. Zachariasza.

Requiescat in pace

o. Stanisław Tomoń
BPJG

Informacje o o. Zachariaszu Jabłońskim na stronie Biura Prasowego Jasnej Góry – zobacz więcej: www.jasnagora.com

Zobacz także film Studia Telewizyjnego ‚Niedzieli’ – tv.niedziela.pl

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.