Jasna Góra: 50. rocznica listu biskupów polskich do niemieckich

50. rocznica listu biskupów polskich do niemieckichPolscy i niemieccy biskupi spotkają się na wspólnych obchodach symbolicznego pojednania na Jasnej Górze w niedzielę, 22 listopada.

W programie obchodów 50-lecia przekazania listu biskupów polskich do niemieckich zaplanowano uroczystą Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w intencji pojednania i pokoju oraz panel dyskusyjny o znaczeniu wymiany listów w kontekście współczesnym i przyszłości. Obchody zwieńczy „braterskie spotkanie” biskupów w jasnogórskim Domu Pielgrzyma oraz wspólne orędzie.


„Udzielamy przebaczenia i prosimy o nie” – to jedne z najmocniejszych i najbardziej wymownych słów, które padły po zakończeniu II Wojny Światowej. Ten wyjątkowy gest ze strony polskich biskupów skierowany został do niemieckich hierarchów 18 listopada 1965 r., podczas obrad Soboru Watykańskiego II.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wspomina moment podpisania i przekazania dokumentu jako wyjątkowo trudny, przede wszystkim dla bp. Bolesława Kominka, ówczesnego przewodniczącego Komisji Episkopatu do Spraw Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz biskupa Wrocławia. Przypomina, że napięcie społeczne wokół tego gestu było tak duże, że położyło się cieniem na jego powrocie z Rzymu do Polski.

Od tego czasu minęło już 50 lat. Z tej okazji biskupi polscy i niemieccy spotkają się na wspólnych obchodach symbolicznego pojednania na Jasnej Górze.

Spotkanie o godz. 16.30 w Kaplicy Domu Pielgrzyma rozpoczną wystąpienia przewodniczących obu Episkopatów abp. Gądeckiego i kard. Marxa. Następnie, ok. 17.00, grono ekspertów weźmie udział w panelu dyskusyjnym o znaczeniu wymiany listów w kontekście współczesnym i przyszłości. Wśród nich usłyszymy przedstawicieli polsko-niemieckiej grupy kontaktowej abp. Ludwiga Schicka oraz abp. Wiktora Skworca, a także innych znawców tematu – dr. Gerharda Alberta i dr. Andrzeja Grajewskiego.

Punktem kulminacyjnych spotkania będzie uroczysta Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej w intencji pojednania i pokoju pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, podczas której homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim.

Obchody zwieńczy „braterskie spotkanie” biskupów w jasnogórskim Domu Pielgrzyma oraz wspólne orędzie.

www.episkopat.pl

Na spotkanie obowiązują akredytacje Biura Prasowego Jasnej Góry!

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.