Jasna Góra czci św. Pawła z Teb

W ostatnim dniu dziewięciodniowej Nowenny do św. Pawła I Pustelnika przypada tzw. zewnętrzna uroczystość, która obchodzona jest z licznym udziałem wiernych. Ten szczególny dzień rozpoczyna Suma odpustowa.

Tej uroczystej Eucharystii odprawionej w niedzielę, 19 stycznia o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. licznie koncelebrowali ojcowie paulini na czele z generałem o. Izydorem Matuszewskim i przeorem Jasnej Góry o. Romanem Majewskim.

Słowa powitania wygłosił przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. „Uroczyście wnieśliśmy relikwie św. Pawła I Pustelnika i razem z wami, i razem ze św. Pawłem witamy jego ekscelencję ks. abpa Wacława, naszego metropolitę i konfratra naszego Zakonu. Dziękując mu za obecność prosimy, aby raczył sprawować tę Najświętszą Ofiarę w intencji paulinów, ojców i braci rozsianych po całym świecie, ale głównie za paulinów pracujących tu, posługujących, żyjących na Jasnej Górze”.

„Kto przyjmuje prawdę o Jezusie jako Odkupicielu, ten doświadcza, że sam Bóg usunął w nim przeszkodę dla uzyskania prawdziwej wolności zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej, abyśmy nie byli niewolnikami grzechu i kłamstwa, i jakiejkolwiek przemocy, ale byśmy byli na powrót przez łaskę dziećmi Boga” – podkreślił w homilii abp Depo.

Kaznodzieja wskazał także: „Łaska to jest Chrystus, który udziela się człowiekowi, to On dotknął nas swoim życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem bardzo osobiście, tak jak zawołał na pustynię św. Pawła I Pustelnika. To Chrystus zjednoczył się z każdym z nas, z każdym człowiekiem, chociażby on nie zdawał sobie z tego sprawy, tak nas poucza bł. Jan Paweł II w Encyklice ‘Redemptor Hominis’. Dlatego chcąc siebie samego odnaleźć, chcąc siebie zrozumieć do końca, musimy ze swoim powołaniem jako tajemnicą osobistą każdego z nas, ale również ze swoim niepokojem, grzesznością i śmiercią przybliżyć się do Chrystusa, bo tylko On jest naszym Panem i Bogiem, który daje nam siebie, aby nikt z nas nie zginął”.

Na zakończenie błogosławieństwa relikwiami św. Pawła I Pustelnika udzielił wszystkim zgromadzonym abp Wacław Depo. „Ojcom i braciom paulinom, którzy od pokoleń strzegą tego miejsca, składamy po tym dziękczynieniu Bogu najlepsze życzenia, żeby w tym roku zawierzenia, który przeżywamy w naszej archidiecezji na nowo zaufali Bogu do końca dając swoją bardzo osobistą odpowiedź przez wstawiennictwo naszej Matki i Królowej i św. Pawła I Pustelnika” – powiedział abp Depo.

Oprawę muzyczną przygotował Jasnogórski Chór Mieszany pod dyr. Marcina Lauzera.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.