Home Wiadomości Jasna Góra: Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Doktryny Wiary

Jasna Góra: Kard. Gerhard Ludwig Müller – prefekt Kongregacji Doktryny Wiary

Redakcja

Kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary z Watykanu Kard. Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary z Watykanu przybył w sobotę, 30 maja z wizytą na Jasną Górę. Dostojny Gość modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej wraz z uczestnikami 17. Pielgrzymki Młodych Słuchaczy „Radia Maryja”.

Wśród obecnych przed ołtarzem kapłanów byli m.in.: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry; abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

„Matka Boża Częstochowska jest znana na całym świecie. Oczywiście nie jestem po raz pierwszy w Częstochowie, ponieważ należy to do ogólnych informacji chrześcijańskich, że się wie, że jest to serce Polski tutaj w Częstochowie. Od strony też historycznej znam historię tego miejsca w kontekście całej historii Polski związanej z Jasną Górą. Mam świadomość tego, że Matka Boża jest czczona na całym świecie, ale w sposób szczególny też w Częstochowie i tutaj też chętnie przyjeżdżam” – mówił kard. Gerhard Ludwig Müller.

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary podkreślił również, że nie możemy tylko postrzegać Częstochowy, Jasnej Góry od strony historycznej, w kontekście przede wszystkim Potopu Szwedzkiego czy w kontekście czterech rozbiorów Polski, świadomie zaznaczając cztery rozbiory Polski, tylko musimy też patrzeć w przyszłość, ponieważ przyszłość dla Polski również znajduje się tutaj. Musimy zawierzyć Panu Bogu, bo to daje nam możliwość tego, żebyśmy się przeciwstawili trendom relatywistycznym, hedonistycznym, trendom, które w jakiś sposób próbują nas zniewolić, i tutaj u Matki Bożej – przez Maryję do Jezusa – możemy czerpać siłę na tę walkę z codziennością, żeby polski naród był jednością w chrześcijaństwie, i żeby się w Bogu potrafił jednoczyć.

Przed Cudownym Obrazem Kard. Gerhard Ludwig Müller wspólnie z wiernymi odmówił modlitwę „Ojcze Nasz” i „Zdrowaś Mario”, i udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa. Z rąk o. generała i o. przeora Dostojny Gość otrzymał pamiątkowy wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Delegacja młodzieży wręczyła kardynałowi bukiet kwiatów.

Wcześniej kard. Gerhard Ludwig Müller skierował do młodzieży słowa odczytane w języku polskim. „Jest dla mnie wielką radością, że w czasie mojego pobytu w Polsce mogę się spotkać z wami. Osobiście bardzo się cieszę, że wasza pielgrzymka, pielgrzymka młodych skupionych wokół Radia Maryja odbywa się pod hasłem ‘Błogosławieni czystego serca’. Czyste serce, wolne serce, serce pełne miłości jest najpiękniejsze. Jest to serce, które najbardziej podoba się Panu Bogu. Jest to serce, które najbardziej przybliża nas także do innych, bo w sercu, w którym jest miłość zawsze znajdzie się miejsce dla każdego człowieka. Tylko ludzie o czystych sercach potrafią zbudować prawdziwą i piękną rodzinę. Wasze pragnienie czystego serca jest znakiem, że macie w sobie wielki potencjał dobra. Wykorzystajcie go, dawajcie przykład starszym, że można żyć nadzieją przez wierność ideałom” – zaznaczył ks. kardynał.

posłuchaj: modlitwa w Kaplicy Matki Bożej – całość

W zakrystii kard. Gerhard Ludwig Müller pobłogosławił oczekujących na niego pielgrzymów, szczególnie małe dzieci i osoby chore. Szczególnym momentem była chwila, kiedy ksiądz kardynał klęcząc przyjął błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconych ojców paulinów, którzy tego dnia przyjęli sakrament święceń kapłańskich z rąk abpa Wacława Depo, i sam także udzielił im ojcowskiego błogosławieństwa.

Kard. Gerhard Ludwig Müller przybył do Polski jako gość Międzynarodowego Kongresu o Rodzinie „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”, który odbywał się w dniach 29-30 maja w Toruniu. Podczas Kongresu ks. kardynał wygłosił wykład nt. „Nadzieja rodziny dla Kościoła, nadzieja Kościoła dla rodziny” oraz przewodniczył sobotniej Mszy św. Międzynarodowe spotkanie zorganizowała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

„Przybyłem do Polski z racji Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. Małżeństwa i Rodziny, która odbyła się w Toruniu, jestem w drodze do Katowic i do Piekar Śląskich, ponieważ jutro będę przewodniczyć Mszy św. w języku polskim i powiem kazanie po polsku na Pielgrzymce Mężczyzn w Piekarach Śląskich, a po drodze przyjechałem do Częstochowy, żeby pozdrowić przede wszystkim Matkę Bożą, ale też młodzież, która przybyła tutaj na pielgrzymkę i skierować do nich krótkie słowo, i ich pobłogosławić” – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Zobacz więcej o Kongresie.

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda