Home Wiadomości Toruń: kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny” w WSKSiM

Toruń: kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny” w WSKSiM

Redakcja

www.redemptor.plW WSKSiM w Toruniu odbył się w dniach 29-30 maja 2015 r. Międzynarodowy Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”. Gościem szczególnym Kongresu był ks. kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.

Spotkanie otworzył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej i o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel WSKSiM w Toruniu.

Ks. bp Andrzej Suski powiedział, że rodzina jest dziś „pod obstrzałem wielu pytań”.

– Na czele wysuwają się trzy zasadnicze pytania. Pierwsze dotyczy tożsamości rodziny, jej istoty, natury. Drugie dotyczy aktualnej sytuacji rodziny w dobie wielorakich przemian i zagrożeń. Trzecie – zaangażowania na rzecz rodziny, tak w Kościele, jak w państwie i całym społeczeństwie. Ufam, że w podsumowaniu referatów i dyskusji zarysują się wyraźne odpowiedzi na te ważne pytania – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, mówiąc o rodzinie powiedział, że ten kongres jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego, który prosił, aby zająć się rodziną.

– Na tej sali jest ileś ludzi, ale trzeba dojść do mas. To, co dzieje się w świecie, że nawet katolickie kraje dają się ustawić, że cały naród – nie parlament – głosuje za „sodomą”, to jest dla nas wielkie ostrzeżenie. Żeby katolicki naród tak poprowadzić, że w przeciągu kilku lat dzieje się coś takiego! Oby Pan Bóg zachował Polskę, ale i świat. Dlatego cieszymy się, że jest ta szczególna katecheza w postaci kongresu. Trzeba dojść do mas – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Pierwszy referat pt. “Nadzieja rodziny dla Kościoła, nadzieja Kościoła dla rodziny” wygłosił ks. kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Prelekcję odczytał prywatny sekretarz ks. dr Sławomir Śledziewski.

– Od stworzenia świata Bóg w Chrystusie pragnął, aby Jego decyzja w stosunku do nas była definitywna i radykalna. Dlatego Bóg chce, aby małżeństwo było głęboką i wyjątkową jednością jednego mężczyzny z jedną kobietą. Ta jedność jest źródłem, z którego powstaje rodzina oraz kryterium jej oceny. Rodzina katolicka to wiele więcej, niż dobra, porządna rodzina. Jest to rodzina, u której fundamentu leży sakramentalny związek małżeński i ma swoją tożsamość duchową. Celem sakramentu małżeństwa jest właśnie wszczepianie cielesnej, codziennej rzeczywistości małżeństwa i rodziny w rzeczywistość duchową – powiedział ks. kard. Gerhard Müller.

Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”: Wykład ks. kard. Gerharda Müllera – film

Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”: Wykład ks. kard. Gerharda Müllera – tekst

Drugiego i ostatniego dnia uczestnicy wysłuchali prelekcji m.in. ks. prof. Pawła Bortkiewicza, ks. bp Stanisława Stefanka, a także gości z zagranicy, wśród nich prof. Mounira Faraga, dyrektora Instytutu Świętego Józefa w Egipcie.

Gość szczególny Kongresu, ks. kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, przewodniczył Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Nieustajacej Pomocy, która rozpoczęła ostatni dzień kongresu.

W homilii ks. kard. Gerhard Müller powiedział, że przyszłość tego świata idzie przez rodzinę Bogiem silną. Zaznaczył, że dziś powinniśmy brać przykład z Rodziny Nazaretańskiej. Maryja jak i Józef mieli odwagę zaufać Bogu.

– Zaufanie Bogu to nieustanne szukanie mądrości, by w modlitwie budować rodzinę na wzór tej Nazaretańskiej. Ona jest dla nas dzisiaj wskazówką, jest zaleceniem, byśmy pośród burz kulturowych, pośród tzw. ducha czasu mieli odwagę wybrać Ducha Prawdy i nim się kierować – podkreślił ks. kard. Gerhard Müller.

Wśród prelegentów kongresu byli m.in. goście z Polski, Hiszpanii i Egiptu. Jak wskazuje o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM, trzeba dziś przypominać o właściwej antropologii rodziny.

– Tyle dzisiaj zamieszania wokół rodziny w świecie, a my chcemy wrócić do źródeł. Właśnie tam, gdzie wypływa ta krystaliczna woda o małżeństwie, o naturze małżeństwa. Zaprosiliśmy do tej konferencji wspaniałych ludzi: Prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, zaprosiliśmy przedstawicieli wielu kontynentów, abyśmy wspólnie uczynili takie wielkie święto dla rodziny. Rodzina to przecież wspaniały dar, który otrzymaliśmy w naturze od Pana Boga – zaznaczył o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

Patronat honorowy nad kongresem objął ks. abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański.

Przewodniczący KEP wskazał, że w sposób szczególny Kościół wspiera rodziny i małżeństwa. Czyni to poprzez zdrową naukę.

– Kościół stara się pokazać małżeństwo i rodzinę według właściwej antropologii. Tej, która wypływa z samego Objawienia i jednocześnie w pewnym sensie pomaga jakoś uniknąć błędów, które niosą każde czasy nie tylko dzisiejsze, ale i te minione miały swoje błędy. Dlatego właśnie poprzez zdrowy kierunek, poprzez światło, jakie Kościół daje małżeństwu i rodzinie myślę, że najwięcej może pomóc – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”: Wykład ks. abp. Stanisława Gądeckiego

Międzynarodowy Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny” zakończył się wspólną dyskusją.

RIRM
fot. Tomasz Strąg

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda