Jasna Góra: Koncert Cecyliański i Święto Muzyki 2015

Św. Cecylia, mal. Nicolas Poussin, XVI wKoncert Cecyliański z cyklu Multimedia Symfonia Gwiazd odbędzie się w piątek, 20 listopada o godz. 19.00 w Bazylice jasnogórskiej. Koncert odbędzie się z okazji jubileuszu 360. rocznicy obrony Jasnej Góry w czasie ‚potopu szwedzkiego’. Wstęp jest wolny.

W programie usłyszymy Requiem d-moll op. 48 Gabriela Fauré (1845-1924) – najczęściej wykonywaną i najbardziej znaną Mszę żałobną tego francuskiego kompozytora. Utwór uważany jest za jedno z najpiękniejszych dzieł muzyki sakralnej XIX wieku. Jako mistrz prostych form i pięknych melodii, a także uznany organista, Fauré stworzył przepiękne kontemplacyjno-mistyczne dzieło.

Podczas koncertu zabrzmi także prawykonanie utworu studenta Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie – Michała Groteckiego, pt. ‚Oblężenie Jasnej Góry’. Kompozycja została napisana na mezzosopran, głos recytujący, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.

W koncercie wystąpią:
– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
– połączone chóry:
* Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” (przyg. Janusz Siadlak)
* Chór Archikatedry Częstochowskiej „Basilica Cantans” (przyg. Włodzimierz Krawczyński, Zygmunt Nitkiewicz)
* Chór Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza (przyg. Przemysław Jeziorowski)
* Chór ZSM im. M. J. Żebrowskiego (przyg. Zygmunt Nitkiewicz).

Recytacje wykona Antoni Rot, aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Jako soliści wystąpią:
Ingrida Gapova – sopran
Katarzyna Suska – mezzosopran
Artur Janda – baryton.

Całością dyrygował będzie Pasquale Veleno.

Koncert należy do cyklu MULTIMEDIA SYMFONIA GWIAZD, którego mecenasem jest firma Multimedia Polska, dostawca usług telekomunikacyjnych. Mecenat umożliwia Filharmonii Częstochowskiej realizację artystycznych zamierzeń z udziałem wybitnych, utytułowanych gwiazd polskich i światowych scen muzycznych.

Zobacz więcej: Filharmonia Częstochowska


W ramach jasnogórskich obchodów Święta Muzyki 2015 na Jasnej Górze odbędzie się koncert paulińskiego kompozytora o. Ireneusza Wybraniaka – zabrzmi prawykonanie Kantaty ‚Verbum Dei’.

Koncert odbędzie się w sobotę, 21 listopada o godz. 18.00 w bazylice jasnogórskiej pod hasłem: ‚Dziękczynienie za tych, co głoszą Słowo Boże (por. Hbr. 13,7 – 7)’. Wstęp jest wolny.

Wykonawcami będą:
– soliści: o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych; Jakub Szafrański (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), Radek Lubiak, Monika Kacprzyk, Maria Sydor (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina)
– chór z Kościoła Ojców Paulinów pw. Ducha św. w Warszawie
– zespół instrumentalny, kwintet smyczkowy, flet, instrumenty perkusyjne.

Na organach zagra Sławomir Kuczek – absolwent Instytutu Muzykologii KUL (specjalność: organy i dyrygentura). W latach 1998-2005 nieprzerwanie współpracował z Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2014 r. ukończył wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca UMFC w klasie prof. Ryszarda Zimaka. Jest reżyserem i kierownikiem artystycznym grupy kabaretowej ‚Zadra’ w Aninie.

Całością dyrygował będzie o. Ireneusz Wybraniak, paulin z Warszawy, dyplomant Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert rejestrowany będzie przez Telewizję TRWAM. Emisja przewidziana jest w Telewizji TRWAM.

Organizatorami koncertu są:
– Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze
– Klasztor OO. Paulinów w Warszawie
– Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie
– Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska
– Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.

Patronat medialny objęły: Biuro Prasowe Jasnej Góry, Radio Jasna Góra.

oprac. BPJG

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.