100-lecie przyjazdu św. Urszuli Ledóchowskiej do Danii

Biskup Kopenhagi Czesław Kozon - RVW setną rocznicę przybycia do Danii św. Urszuli Julii Ledóchowskiej w kościele redemptorystów w Kopenhadze odbyły się uroczystości dziękczynne. Zorganizowały je Duńska Misja Katolicka i Federacja Polonii.
Konferencje o św. Urszuli prowadzili zaproszeni goście: urszulanka matka Jolanta Olech i znawca życia świętej abp Marek Jędraszewski z Łodzi. „Jej działalność w ramach sienkiewiczowskiego Komitetu na rzecz Polski była tutaj w Skandynawii trudna do przeceniania – powiedział łódzki metropolita. – To pokazuje, jak z jednej strony można cierpieć będąc daleko od Polski, a z drugiej strony ile można dla Polski, dla Kościoła zrobić, jeżeli się tylko kocha i jeżeli miłość staje się najważniejszym motorem działania”.

Po konferencji uczestnicy wzięli udział w Inwokacji na cześć św. Urszuli oraz Mszy z udziałem bp. Kopenhagi Czesława Kozona. Uroczystości zebrały liczne grono Polaków, których w Danii mieszka ok. 40 tysięcy. Byli też goście ze Szwecji.

Z Danią św. Urszula była związana przez 5 lat. Przeprowadziła niezliczoną ilość wykładów i kwest na rzecz walczącej o niepodległość Polski, prowadziła sierociniec dla dzieci polskich robotników oraz szkołę językową dla skandynawskich dziewcząt. W 1920 r. przeniosła obie instytucje do ośrodka w Pniewach, zakupionego za pieniądze duńskiego konsula.

M. Gutkowski SJ, Kopenhaga / rv

Za: Radio Watykańskie.