Home Wiadomości Jasna Góra oczekuje Papieża Franciszka

Jasna Góra oczekuje Papieża Franciszka

Redakcja

BPJGNa Jasnej Górze, dzień przed wizytą papieża Franciszka, trwają ostatnie próby i przygotowania.

Na jasnogórskim Szczycie testowane jest nowe nagłośnienie. Rozstawiają się ekipy telewizyjne i radiowe z całego świata. Do transmisji jest już prawie gotowa ekipa Telewizji Polskiej – na wszystkich antenach TVP będzie relacjonowana wizyta papieża na Jasnej Górze. Zainteresowanie wizytą Franciszka na Jasnej Górze jest ogromne – wiele ekip telewizyjnych i radiowych przybywało tu wcześniej, by zapoznać się z tym wyjątkowym miejscem.

Ze względów bezpieczeństwa w środę, 27 lipca o godz. 16.30 bramy klasztoru jasnogórskiego i Kaplicy Matki Bożej zostaną zamknięte. Ponownie zostaną otwarte dopiero po wyjeździe Ojca Świętego z Jasnej Góry.

Centralnym punktem jutrzejszej papieskiej pielgrzymki będzie uroczysta Msza św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski pod przewodnictwem papieża Franciszka, która rozpocznie się o godz. 10.30 na jasnogórskim Szczycie. Papieskiej pielgrzymce towarzyszyć będą słowa: „Z Maryją dziękujemy za 1050 lat Chrztu Polski”.

„Chrzest i obecność Maryi w naszych dziejach są kluczowe dla Polski” – przypomniał o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów w rozmowie z Radiem Jasna Góra. Uroczysta liturgia pod przewodnictwem Ojca Świętego odbywać się będzie w obecności szczególnego znaku – Obrazu Nawiedzenia, czyli kopii Jasnogórskiej Ikony, która od ponad 50 lat peregrynuje po Polsce. Uroczysta Intronizacja Obrazu Nawiedzenia na jasnogórskim Szczycie odbędzie się o godz. 6.00. To w jego obecności celebrowana będzie papieska liturgia. Obraz Nawiedzenia był świadkiem wszystkich stacji milenijnych podczas uroczystych obchodów Tysiąclecia Chrztu w 1966 r.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że Eucharystia pod przewodnictwem papieża połączy cały naród, który wraz z Piotrem Naszych Czasów dziękuje za „ten podstawowy, pierwotny dar, jakim jest dar sakramentu chrztu świętego”. To na prośbę samego papieża Franciszka miejscem narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu jest duchowa stolica Polski. „Drogi Narodu polskiego łączą się nierozerwalnie z Maryją i biegną przez Jasną Górę” – przypomniał generał paulinów.

„Msza św. na Jasnej Górze pod przewodnictwem papieża Franciszka będzie wielkim akordem obchodów jubileuszowych Chrztu Polski” – podkreślił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry w rozmowie dla Radia Jasna Góra. Podkreślił, że narodowe dziękczynienie za Chrzest Polski odbędzie się w Sanktuarium na życzenie Ojca Świętego, który swą pielgrzymką wypełni pragnienie obecności Pawła VI na obchodach milenijnych. Wtedy, w 1966 r., władze komunistyczne nie pozwoliły papieżowi przybyć na Jasną Górę.

Przeor Jasnej Góry zachęca do odważnego dawania świadectwa wiary i przybycia 28 lipca do Częstochowy. „Jest to okazja, by jako ludzie wierzący dać świadectwo swojego przywiązania do Kościoła, do Piotra, do Chrystusa, który dał nam łaskę wiary” – podkreśla o. Waligóra. Zauważa, że „choć zawsze są w nas lęki i obawy, to powinny być one przełamane zaufaniem do Jezusa i Jego Matki”. Paulin powiedział, że te ostatnie dni przed pielgrzymką papieża są na Jasnej Górze bardzo ważne. „Prace są gorączkowe, ale i radosne, bo już widać efekty długich przygotowań, składania tych drobnych elementów, których przecież jest tak wiele” – twierdzi o. przeor. Dodaje, że „wcale nie oznacza to, że nie ma trudności, dlatego tak ważna i potrzebna jest teraz wielka modlitwa”.

W nocy z 26 na 27 lipca odbyło się ostatnie nocne czuwanie w ramach nowenny przed papieską pielgrzymką do Polski i o błogosławione owoce spotkania z Ojcem Świętym. Dziewięć nocnych czuwań, które rozpoczynały się Apelem Jasnogórskim, a kończyły Mszą św. o północy.


Paulini przygotowali dla papieża Franciszka specjalne dary. To kopia cudownego Obrazu Jasnogórskiej Maryi i okolicznościowy kielich mszalny.

Na przyjazd Ojca Świętego na Jasnej Górze zostały przygotowane dwa nowe trony. Jeden umieszczony będzie w Kaplicy Matki Bożej, gdzie Franciszek ma się zatrzymać na cichą modlitwę, a drugi znajdzie miejsce przy ołtarzu na Szczycie. Tam pod przewodnictwem papieża celebrowana będzie Msza w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Papież Franciszek Mszę św. na jasnogórskim Szczycie odprawi w nowym ornacie, przygotowanym na tę okazję. Szata ozdobiona jest ewangeliczną sceną chrztu Pańskiego, co stanowi nawiązanie do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.


Po bokach jasnogórskiego ołtarza na Szczycie zostały dobudowane drewniane podesty. Znajdzie się tam miejsce dla duchowieństwa, najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką, przedstawicieli rządu i parlamentu oraz dyplomatów. Przygotowano również specjalne miejsca dla akredytowanych fotoreporterów i operatorów oraz dla dziennikarzy. Podesty na Szczycie pomieszczą 1800 osób.

Na placu przed Jasną Górą i wokół Jasnej Góry rozstawiane są już płotki bezpieczeństwa, które wyznaczą trasę przejazdu papieża Franciszka pomiędzy pielgrzymami, tworząc sektory. Tylko dwa sektory: biały i niebieski, wymagają specjalnych wejściówek. W jednym z nich obecni będą goście, dla których zabrakło miejsca na jasnogórskim Szczycie, oraz osoby niepełnosprawne. W tym sektorze znajdą się również stoły, na których ustawione będą różne przedmioty czekające na poświęcenie przez papieża Franciszka m.in. obrazy, dzwony, kamienie węgielne pod nowe kościoły. Drugi sektor przeznaczony jest dla przedstawicieli wszystkich polskich diecezji. Sektor ten pomieści kilkanaście tysięcy osób. Pozostałe sektory przed Szczytem są ogólnodostępne, ale wejście do nich będzie możliwe tylko przez tzw. bramki bezpieczeństwa.

Wejście do wszystkich sektorów będzie się odbywało w czwartek, 28 lipca w godzinach od 2.00 do 7.00. Wejścia do sektorów zostaną zamknięte o godz. 7.00 i nie będzie już wtedy możliwości przemieszczania się. Wejście do pozostałych miejsc: Aleja H. Sienkiewicza, parki, Aleja Najświętszej Maryi Panny i Plac Biegańskiego, nie będzie wymagało przechodzenia przez bramki bezpieczeństwa.


Program przygotowania do spotkania z Ojcem Św. Franciszkiem na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r.:

5.00 – 9.15
– Przypomnienie tekstów św. Jana Pawła II wygłoszonych na Jasnej Górze – materiał dźwiękowy przygotowany przez Radio Jasna Góra
– komunikaty i ogłoszenia
– Uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
– Śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP
– Uroczysta Jutrznia ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej
– Film poświęcony Jasnogórskiemu Sanktuarium
– występ ks. bpa Antoniego Długosza i zespołu Marcina Wyrostka
– próba chóru i śpiewów przed liturgią
– modlitwa różańcowa w oczekiwaniu na przybycie Ojca Świętego

9.15 – przylot Ojca Świętego Franciszka na Jasną Górę
– Przejazd między pielgrzymami na placu przed Szczytem
– Nawiedzenie Kaplicy i modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej
10.30 – MSZA ŚWIĘTA pod przewodnictwem Ojca świętego Franciszka z okazji Jubileuszu 1050. lecia Chrztu Polski, koncelebrowana przez Episkopat Polski, przedstawicieli Episkopatów zagranicznych, przełożonych Wyższych Zakonów Męskich oraz księży – przedstawicieli polskich diecezji. We Mszy św. uczestniczą najwyższe władze państwowe z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, Premier Betą Szydło, przedstawicielami Sejmu i Senatu RP, Korpusu Dyplomatycznego oraz władz samorządowych, goście z zagranicy i Polski, wierni ze wszystkich polskich diecezji.

Formularz Mszy Św. o Matce Bożej Częstochowskiej /z uroczystości 26 sierpnia/. Również liturgia słowa z tejże uroczystości.

Asystę liturgiczną stanowią alumni Wyższego Seminarium Duchownego OO. Paulinów Na Skałce w Krakowie, także diakoni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Czytania, psalm responsoryjny oraz modlitwa wiernych – alumni, osoby konsekrowane, przedstawiciele wiernych świeckich.

Przewidywany czas trwania Eucharystii max. 1 godz 45 min.

12.30 – Odlot Ojca Świętego do Krakowa

ok. 15.00 – zostanie otwarte wejście na teren Sanktuarium; możliwość modlitwy w Kaplicy Matki Bożej, w bazylice.

W oczekiwaniu na przyjazd Ojca Świętego i przygotowaniu do liturgii wezmą udział:
– Jasnogórski Chór Żeński Kółeczko i Jasnogórski Chór Dziewczęcy Filiae Mariae, pod dyr. Marioli Jeziorowskiej.

Bezpośrednie przygotowanie od godz. 7.00 oraz śpiewy podczas Mszy św.:

– Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski Pueri Claromontani, (w tym wybrane dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej), dyrygent dr Jarosław Jasiura
– Jasnogórski Chór Mieszany im. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, dyrygent Marcin Lauzer
– Schola Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej, dyrygent dr Piotr Karwowski
– Jasnogórski Oktet Dęty, dyrygent Marek Piątek.

Podczas Mszy św zaśpiewa w połączonych chórach 130 śpiewaków, oraz zagra oktet dęty. Odpowiedzialnym za przygotowanie śpiewu podczas czuwania i Mszy św. z udziałem Ojca Świętego jest o. Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy KEP. W chórach wystąpią dzieci, młodzież oraz dorośli. Repertuar na to wyjątkowe wydarzenie rozpoczęto przygotowywać już we wrześniu 2015 r. Zespoły te wykonały już wspólnie wyznaczone śpiewy podczas tegorocznej VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, która odbyła się w lutym bieżącego roku. Podczas wspólnych obrad wybrano śpiewy na chór, zespół instrumentalny, oraz śpiewy z ludem. Uwzględniono szczególnie dziękczynny charakter uroczystości za 1050. rocznicę Chrztu Polski, oraz śpiewy ku czci Najświętszej Maryi Panny. W repertuarze umieszczono Bogurodzicę w bogatym opracowaniu – jednogłosowym i wielogłosowym z udziałem zespołu instrumentalnego. Liczne opracowania maryjne z uroczystym Magnificat, Tu es Petrus, przygotował Jarosław Jasiura – jasnogórski kompozytor. Msza na motywach Bogurodzica, na śpiew jednogłosowy z chórem, dziękczynne Te Deum opracował Stefan Stuligrosz. Wreszcie pieśni tradycyjne z ludem o tematyce chrzcielnej i dostosowane do Roku Miłosierdzia z chórem, akompaniamentem orkiestry, oraz radosne Alleluja Haendla.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, es

/wykorzystano informacje Radia Jasna Góra oraz informacje przekazane przez o. Sebastiana Mateckiego, rzecznika Jasnej Góry/

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda