Home Wiadomości Nowy Jork. Największa peregrynacja w USA

Nowy Jork. Największa peregrynacja w USA

Redakcja

Nowy Jork. Największa peregrynacja w USAFranciszkanie z prowincji Matki Bożej Anielskiej w Stanach Zjednoczonych z okazji 75 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, zorganizowali największą peregrynację relikwii Męczennika Miłości po ziemi amerykańskiej.

Peregrynacja relikwii św. Maksymiliana rozpoczęła się 15 stycznia, a zakończy się w dniu jego męczeńskiej śmierci 14 sierpnia 2016.  W tym czasie relikwie św. Maksymiliana odwiedzą 38 kościołów franciszkańskich położonych wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady.

W lipcu trwało nawiedzenie relikwii Świętego Męczennika we franciszkańskich kościołach w Nowym Jorku, w których posługują polscy franciszkanie z prowincji krakowskiej i warszawskiej. W dniach 15 – 17 lipca św. Maksymilian nawiedził parafię św. Wojciecha – najstarszą polską parafie na nowojorskim Queensie, w której franciszkanie posługują od 120 lat, następnie Misję San Damiano na Greenpoincie i w dniach 22 – 24 lipca parafię Przenajświętszej Trójcy w dzielnicy Williamsburg na Brooklynie.

Peregrynacyjny srebrno-brązowy relikwiarz jest jednym z czterech, które powstały w 1971 roku, 11 lat przed jego kanonizacją. Zawiera włosy z brody o. Maksymiliana, które zostały zachowane przez brata fryzjera z Niepokalanowa. Podstawa relikwiarza przypomina w zarysach Polskę i jest pokryta cierniami, które symbolizują okupację kraju przez III Rzeszę Niemiecką, skąd „wyrastają lilia czystości i tulipan męczeństwa – symbole miłości większej niż nienawiść”. Franciszkański sznur symbolizujący powołanie i śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa o. Maksymiliana, otacza szklaną kapsułę, w której znajdują się relikwie.

Nawiedzenie relikwii św. Maksymiliana w Nowym Jorku było bardzo inspirujące dla wielu naszych parafian i gości, którzy w tych dniach tłumnie przybywali z wielu innych nowojorskich parafii do franciszkańskich kościołów, z tego konkretnego powodu – aby modlić się przez wstawiennictwo polskiego Męczennika Miłości z Auschwitz i przy jego relikwiach.

o. Stanisław Czerwonka New York

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda