Home Wiadomości Jasnogórscy Rycerze Pokoju

Jasnogórscy Rycerze Pokoju

Redakcja

Sala Rycerska. Europejska Pielgrzymka Rycerstwa Jasnogórskiej BogarodzicyEuropejska Pielgrzymka Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy trwa na Jasnej Górze w dniach 7-8 listopada. Stowarzyszenie działa od 1991 r.

Nawiązując do chlubnej tradycji i ducha zakonów rycerskich, należący do Stowarzyszenia rycerze na co dzień włączają się w działalność publiczną, kulturotwórczą, oświatową, charytatywną i medyczną. Rycerstwo ma bliski Związek z Jasną Górą – jego założycielem i dziekanem jest o. Jan Nalaskowski, były generał Zakonu Paulinów; i to właśnie na Jasnej Górze organizowane jest doroczne spotkanie całej braci rycerskiej.

Mszy św. w niedzielę, 8 listopada o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Wszystkich zebranych witał o. Jan Nalaskowski, dziekan Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. „Przybyliśmy, aby w tym świętym sanktuarium zjednoczyć się z Niepokalanym Sercem naszej Pani i Hetmanki, i w sposób święty przeżyć dziękczynno-błagalną Mszę św. – mówił o. Nalaskowski – W tym roku nasza rycerska pielgrzymka znaczona była modlitwą i refleksją nad tajemnicą dobra i zła we współczesnym świecie, nad koniecznością nawrócenia i kształtowania prawdziwego dobrego sumienia. Bardzo pragniemy i prosimy naszą patronkę, jasnogórską Bogarodzicę, aby pomogła nam i nauczyła, jak rozmiłować się w sercu Jej umiłowanego Syna, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, by mocą Jego miłości i ewangelii pomóc ratować współczesnego człowieka, współczesną rodzinę, dzieci i młodzież”.

Homilię wygłosił o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, należący do Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. „W nawiązaniu do chlubnych tradycji rycerskich istnieje na Jasnej Górze stowarzyszenie Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy, nad którym swój protektorat potwierdził św. Jan Paweł II – przypomniał o. Eustachy Rakoczy – To rycerstwo skupia w swym gronie wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury oraz życia społecznego z Austrii, Danii, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii, Węgier, Włoch, Stanów Zjednoczonych i przede wszystkim Polski; rycerzy, którzy z otwartą przyłbicą i rozwiniętym sztandarem Bogarodzicy kroczą przez życie czerpiąc siłę z rycerskich tradycji chrześcijańskich”. O. Rakoczy przypomniał sylwetki sławnych osób, należących do Rycerstwa, wśród nich m.in. śp. ks. prał. Henryka Jankowskiego, kapelana Solidarności; hrabiego dra Bronisława Leszczyńskiego, syna Stanisławy Leszczyńskiej, kandydatki na ołtarze; o. Jana Nalaskowskiego, dziekana i założyciela Rycerstwa. „To na Jego prośbę w tej jasnogórskiej twierdzy św. Jan Paweł II zatwierdził i pobłogosławił nasze Rycerstwo” – przypomniał o. Rakoczy.

W czasie Mszy św. miał miejsce Akt Rycerskiego Zawierzenia Jasnogórskiej Bogarodzicy. Wystawiono Chorągiew Rycerstwa.

Co roku centralnym punktem pielgrzymki jest uroczysta inwestytura, czyli przyjęcie nowych członków do Rycerstwa. Ceremonia odbywa się w zabytkowej Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. Nowi Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy na znak przynależności do Rycerstwa otrzymują krzyż, pamiątkowy dyplom i zostają przyobleczeni białym płaszczem z wyszytym niebieskim krzyżem. Uroczystości w niedzielę, 8 listopada przewodniczył o. Jan Nalaskowski, dziekan jasnogórskiego rycerstwa. Do Rycerstwa zostało przyjętych 4 nowych rycerzy: wśród nich o. Sebastian Matecki, paulin, były podprzeor Jasnej Góry, który jednocześnie obdarzony został godnością prodziekana Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Pozostali nowi rycerze to: mgr inż. Jacek Hymczak, mgr inż. Mirosław Malinowski i Benoit Roûche.

„Bardzo długo myśleliśmy o tym i szukaliśmy następcy naszego przewielebnego dziekana, założyciela Rycerstwa o. Jana Nalaskowskiego, bo przecież wiek 97 lat, niech mu jeszcze jak najdłużej lata służą, ale przecież trzeba pomyśleć, kto dalej poprowadzi to nasze Stowarzyszenie, które się rozrasta – mówi Ryszard Gosk, sekretarz Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy – I zostały przeprowadzone różne rozmowy, nie tylko z o. Sebastianem, ale przede wszystkim z generałem Zakonu, bo on musiał wyrazić zgodę jako nasz naczelny wódz Rycerstwa na pełnienie takiej funkcji, i wyraził taką zgodę. Cieszymy się serdecznie, że tak znana postać na Jasnej Górze, jaką jest o. Sebastian Matecki, obejmie rolę prodziekana Rycerstwa”.

O. Sebastian Matecki poprowadził w sobotę, 7 listopada Apel Jasnogórski. „W tej jesiennej porze, jak każdego roku, pośród licznych pielgrzymów meldują się przed Tobą – Rycerze Twojego Orderu. Przybywają, by zdać relację z ich dzielności jako Twoi rycerze. Przychodzą do Ciebie, Matki Słowa Wcielonego, aby się zapytać o wytyczne na przyszłość, o zadania, jakie czekają w nadchodzącym czasie, o działania względem nowych problemów i wyzwań w obecnej rzeczywistości – mówił – Wpatrzeni w Twoje święte, zatroskane oblicze, wsłuchujemy się w Twój głos, stale przekazujący wolę naszego Pana i Zbawiciela”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mn

Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy – zobacz więcej: www.jasnagora.com

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda