Home Wiadomości Jerozolima: spotkanie franciszkańskiej komisji ds. dialogu międzyreligijnego

Jerozolima: spotkanie franciszkańskiej komisji ds. dialogu międzyreligijnego

Redakcja

W Jerozolimie zakończyło się spotkanie franciszkańskiej komisji ds. dialogu międzyreligijnego. Zbiera się ona raz do roku, zawsze w innym miejscu. Tym razem wybrano Ziemię Świętą, gdzie spotykają się ze sobą trzy religie monoteistyczne.

Franciszkańska komisja ds. dialogu powstała kilkadziesiąt lat temu, by promować dialog z islamem. Obecnie zajmuje się szeroko pojętym dialogiem międzyreligijnym i stawia sobie za cel bliższe poznanie religii i kultur, wśród których pracują bracia mniejsi. Program tegorocznego spotkania w Jerozolimie przewidywał rozmowy z przedstawicielami judaizmu oraz islamu. Ważnym punktem programu była dyskusja o chrześcijanach na Bliskim Wschodzie. W sposób szczególny omawiano sytuację chrześcijan egipskich. Problem ten przybliżył abp Michael Fitzgerald, były nuncjusz apostolski w Egipcie. Członkowie komisji zostali także przyjęci przez muftiego Jerozolimy, nawiedzili Kopułę Skały i meczet Al-Aksa, a także mieli możliwość spotkania się ze środowiskiem żydowskim i zatrzymać się w instytucie Yad Vashem. W programie nie zabrakło wizyty przy grobach patriarchów w Hebronie i przy studni Jakuba w Samarii.

W dokumencie końcowym komisja zwróciła uwagę, że w Ziemi Świętej dialog międzyreligijny jest codziennością. Jego potrzebę dostrzec można szczególnie w chwilach wielkich przemian, jakie mają obecnie miejsce na Bliskim Wschodzie. Wyznawcy wszystkich religii mogą współpracować, by stworzyć społeczeństwo oparte na równych prawach.

Przewodniczący komisji o. Roger Marchal OFM podkreśla, że franciszkański dialog międzyreligijny ma podstawę w spotkaniu św. Franciszka z sułtanem Egiptu Melekiem el-Kamelem pod Damiettą. Miało ono miejsce w czasie piątej wyprawy krzyżowej. Postawa św. Franciszka pozostaje dla nas wzorem dialogu i wzajemnego zrozumienia.

P. Blajer OFM, Jerozolima

Za: Radio Watykańskie.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda