Home Wiadomości Już ćwiczą pieśni na Triduum

Już ćwiczą pieśni na Triduum

Redakcja

W Wielkim Poście muszą opanować gruby śpiewnik. To często dla nich wierni przychodzą na Triduum Paschalne do dominikanów.

Rozpoczął się w Wielki Post, a wraz z nim w dominikańskich kościołach ruszyły próby scholi, które będą śpiewać podczas uroczystych liturgii w czasie Triduum Paschalnego, celebrowanych na pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

Najwcześniej próby scholi rozpoczęły się w Krakowie. W sobotnie popołudnie 16 lutego w kapitularzu najstarszego i największego obecnie liczebnie klasztoru dominikańskiego w Polsce zebrało się prawie sto osób.

„Ale wciąż dostaję zapytania, kiedy i o której będzie kolejna próba, więc na pewno będzie więcej chętnych” – mówi brat Bartłomiej Sumara, który jest kantorem studentatu, czyli odpowiada za przygotowanie oprawy muzycznej w czasie liturgii w Bazylice Świętej Trójcy.

Poza tradycyjnymi pieśniami śpiewanymi w czasie Triduum, krakowska schola wykona w Wielki Czwartek w nieco innym niż dotychczas brzemieniu utwór „Ubi Caritas” – tym razem według interpretacji urodzonego w Norwegii kompozytora Ola Gjeilo.

Odbywającym się w każdą sobotę Wielkiego Postu próby scholi u krakowskich dominikanów towarzyszą konferencje na temat psalmów, które głoszą bracia studenci. „Zależy nam, żeby członkowie scholi mogli się przygotować również duchowo do przeżycia Wielkanocy” – mówi brat Bartłomiej.

O duchowych przygotowaniach dla członków scholi pamiętają także lubelscy dominikanie. Osoby śpiewające w scholi w czasie Triduum Paschalnego wezmą udział na początku Wielkiego Tygodnia w Rekolekcjach „Ostatniej Szansy”, które wygłosi były przeor lubelskiego klasztoru, o. Robert Głubisz.

„Dominikanie zawsze dbali nie tylko o porządną liturgię, która dopieszczona jest w każdym detalu, ale i o jej oprawę muzyczną. Wiele osób właśnie z tego względu chętnie uczestniczy w paschalnych nabożeństwach w dominikańskich kościołach” – mówi Arkadiusz Kozłowski, który poprowadzi próby scholi na Triduum w Poznaniu.

Kozłowski dyryguje na co dzień Scholą Ventuno, która śpiewa w poznańskim kościele Matki Bożej Różańcowej podczas niedzielnych mszy o godz. 21. Do 60-osobowej scholi na Triduum trafiają osoby także z innych scholi śpiewających u dominikanów oraz ci, którzy chcą śpiewać tylko w czasie Triduum.

„Mamy wśród nich nie tylko poznaniaków. Część osób pochodzi z różnych stron kraju, a w Poznaniu studiują bądź pracują. Niektórzy śpiewają tylko w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek, a na Święta jadą do rodzinnych domów. Ale są i tacy, którzy wyjeżdżają dopiero w Niedzielę Wielkanocną, bo nie wyobrażają sobie, żeby w Wielką Sobotę nie śpiewać u dominikanów podczas uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej” – mówi Kozłowski.

Nie kryje, że próby są wyczerpujące, bo śpiewający w scholi muszą opanować przygotowany przez dominikanów na Triduum Paschalne liczący ponad sto stron śpiewnik. „Robi on wrażenie na profesjonalnych muzykach, a co dopiero na amatorach, którzy śpiewają w naszej scholi” – dodaje Kozłowski.

Próby scholi, które będą śpiewać w czasie uroczystości Triduum Paschalnego, trwają także m.in. u dominikanów na warszawskiej Starówce oraz we Wrocławiu.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda