Home Wiadomości “Przegląd Tomistyczny” on-line

“Przegląd Tomistyczny” on-line

Redakcja

Większość numerów naukowego periodyku „Przegląd Tomistyczny” można przeczytać w dominikańskiej bibliotece cyfrowej Armarium.

W internecie dostępnych jest na razie 13 z 18 wydanych dotychczas numerów pisma, które ukazuję się pod egidą prowadzonego przez dominikanów Instytutu Tomistycznego. „Z szacunku dla wydania papierowego pięć ostatnich tomów będzie stale dostępnych jedynie w wersji drukowanej” – mówi dyrektor Instytut Tomistycznego, o. Paweł Krupa.

Dominikanin dodaje, że także katalog biblioteki Instytutu Tomistycznego dołączył do Centralnego Katalogu Bibliotek Dominikańskich i niedługo będzie w pełni dostępny poprzez nową stronę IT.

„Przegląd Tomistyczny”, którego początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego i są związane z nazwiskiem wybitnego dominikańskiego filozofa, o. Innocentego Bocheńskiego, został wznowiony w latach 80-tych XX wieku z inicjatywy o. Kazimierza Marciniaka.

„Wysoka jakość publikacji oraz otwarcie na współpracę z międzynarodowym gronem naukowców, od kilku lat zapewniają »Przeglądowi« miejsce w grupie najwyżej punktowanych czasopism naukowych w Polsce” – mówi o. Krupa.

Zdaniem obecnego redaktora naczelnego pisma, prof. Zenona Kałuży – mediewisty, emerytowanego badacza francuskiego Centre National de la Recherche Scientifique (Narodowego Centrum Badań Naukowych) i laureata Medalu Świętego Jacka – należy docenić fakt, że po długiej przerwie w wydawaniu „pismo istnieje i może nadal służyć polskiej mediewistyce oraz tomistycznemu ruchowi Ojców Dominikanów”.

„Edycje tekstów uważam za najważniejszy wkład pisma do nauki. Lecz ani one, ani rozprawy historyczne nie wyczerpują naszych zainteresowań. Część doktrynalna pisma przyjmuje i publikuje dobre prace z zakresu współczesnej filozofii lub teologii. Chętnie też przekroczymy obie granice średniowiecza, jeśli nadesłany materiał na to pozwoli” – dodaje prof. Kałuża.

Archiwalne numery „Przeglądu Tomistycznego” na stronie: it.dominikanie.pl/przeglad/ lub przez bazę danych Armarium.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda