Home Wiadomości Kapucyni: Rada formacji

Kapucyni: Rada formacji

Redakcja

Rada formacjiW Rzymie trwa VIII Rada Plenarna Zakonu poświęcona „Łasce pracy”, natomiast Kraków gości w dniach 4 i 5 listopada, braci Prowincji Krakowskiej i Warszawskiej na Radzie Formacji. Jest ona ciałem doradczym i pomaga Ministrowi Prowincjalnemu i jego radzie troszczyć się o formację braci.

Formacja do życia konsekrowanego jest szkołą uczniów kierowaną przez Ducha Świętego, który prowadzi do stopniowego przyswajania sobie uczyć Jezusa, Syna Ojca, oraz do przyjmowania Jego sposobu życia posłusznego, ubogiego i czystego. Ponieważ formacja ma na celu przemianę całej osoby w Chrystusa, musi ona trwać przez całe życie, zarówno gdy idzie o wartości ludzkie, jak też życie ewangeliczne i konsekrowane. Ma ona na celu sprawić, aby życie braci i wspólnot braterskich coraz bardziej było podobne do życia Chrystusa, według ducha franciszkańsko-kapucyńskiego, mając na uwadze różnorodność czasu i miejsca.

W naszym Zakonie formacja realizuje się w dwóch etapach: jako początkowa i ciągła. Formacja początkowa zawiera wprowadzenie do konsekracji według naszej formy życia aż po profesję wieczystą, a także przygotowanie do pracy i posługi, które można rozpocząć już w trakcie tego etapu. Formacja ciągła rozpoczyna się po zakończeniu formacji początkowej i trwa przez całe życie (por. Konst. 23) Każdy brat jest przez całe życie jednocześnie formowanym i formatorem, ponieważ wszyscy zawsze możemy nauczyć się czegoś i czegoś nauczyć innych (Konst. 24,6).

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda