Home Wiadomości Kapucyni: Wyślij pączka do Afryki

Kapucyni: Wyślij pączka do Afryki

Redakcja

Wyślij pączka do AfrykiBracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Krakowskiej po raz kolejny organizują akcję pomocy pod hasłem „Wyślij pączka do Afryki”.

W Tłusty Czwartek i dni następne będzie można finansowo wesprzeć charytatywne, edukacyjne i religijne projekty polskich zakonników z Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu.

W Tłusty Czwartek 2016 – pączkujemy! Ale nie tak jak zwykle, zajadając się pączkami. Zamiast tradycyjnie kupować i zjadać pączki, możesz podzielić się nimi z głodnymi dziećmi w Afryce. Celem akcji jest pomoc dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej i Czadu za pośrednictwem polskich misjonarzy kapucynów.

Podziel się tym, co lubisz!

W Tłusty Czwartek okaż serce i udziel pomocy potrzebującym w Afryce. Można to zrobić na kilka sposobów.

• Bez wychodzenia z domu – kupując e-pączka za pośrednictwem strony: www.paczek.kapucyni.pl czyli zamiast zjadać prawdziwe pączki, odmówić sobie tej przyjemności i złożyło datek.
• Kupić pączki lub samodzielnie lub upiec jakieś słodkości, a potem poczęstować nimi rodzinę czy kolegów w pracy. Zebrać od nich datki i wpłacić na konto fundacji.

Szczególnie do włączenia w akcję zachęceni są nauczyciele i uczniowie, aby włączyli się w „pączkowanie” w swoich szkołach. W zeszłym roku do akcji przystąpiło 220 placówek w całej Polsce. Zachęcając dzieci ze szkół i przedszkoli, do udziału w akcji uwrażliwiamy je na potrzeby ich afrykańskich rówieśników, uczymy szacunku, tolerancji i dzielenia się z innymi.

Pomaganie uszczęśliwia!

Z zebranych środków misjonarze kapucyni zrealizowali wiele projektów:
• br. Benedykt Pączka prowadzi Ośrodek Pomocy w Ngaoundaye, gdzie osierocone dzieci, ofiary wojny domowej i ubodzy mogą otrzymać natychmiastową pomoc (lekarstwa, żywność i ubrania)

Przypomnijmy, że ta część Afryki nękana jest przez bratobójcze walki. Od kilku lat trwa tam rebelia, która spowodowała, że wiele rodzin straciło swe domy, a wiele dzieci stało się sierotami.

• br. Robert Wnuk wybudował szkołę podstawową w Kpakali, gdzie już uczy się 230 dzieci,
• trwa budowa gimnazjum w Bam dla 200 uczniów, pod kierownictwem br. Artura Ziarka,
• trwa również budowa szkoły podstawowej w Dongue Yoyo dla 120 dzieci, którą kieruje br. Piotr Michalik.
• powstają trzy duże kaplice dla wspólnot w wioskach Bilseme, Monts de Lam i Kowone.

Miejscowe społeczności czynnie włączają się w realizację tych projektów. Do mieszkańców wiosek należy przygotowanie cegieł, zwiezienie kamieni, piasku i wody potrzebnych do budowy. Zakonnicy podkreślają, że działania te integrują miejscową ludność.

W akcji „Wyślij pączka do Afryki 2016” zbieramy na:
• dożywianie dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej
• budowę studni w Republice Czadu
• wyposażenie wybudowanych w 2015 r. szkół

Szczegóły dotyczące akcji, tego kto i jak może się w nią zaangażować, a także pełny opis projektów, na które zbierane są w tym roku środki znajdują się na stronie: www.pączek.kapucyni.pl.

W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje jedenastu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam, często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

Fundacja Kapucyni i Misje – Prowincja Krakowska
 
Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda