Kapucyni: Zakończenie X edycji SDF

Dnia 25 października bieżącego roku w kapucyńskim Centrum Duchowości „Honoratianum” miało miejsce oficjalne zakończenie trzyletniej, dziesiątej już, edycji Studium Duchowości Franciszkańskiej.

Uczestnikami Studium były osoby należące do różnych gałęzi rodziny franciszkańskiej: Siostry Pasterzanki, Wspomożycielki Dusz Czyśćcowych, Siostry Imienia Jezus, Franciszkanki od Cierpiących, Siostry Służki, Sługi Jezusa, Franciszkanki Rodziny Maryi, Siostry Felicjanki i Józefitki. W Studium uczestniczyły również siostry klauzurowe: Klaryski Kapucynki, Klaryski od Wieczystej Adoracji, Klaryski Urbanistki, a także przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Instytutu Świeckiego Posłanniczek Maryi.

Po wręczeniu absolwentom dyplomów dyrektor Studium, brat Wojciech Sugier, poprosił o krótkie przybliżenie tematyki prac dyplomowych: pisemnych i artystycznych. Autorzy opowiedzieli o inspiracjach i motywacji do podjęcia prac, oraz o procesie ich powstawania. Zwrócili uwagę na fakt, że niezwykle ważny jest dla nich nie tylko ich aspekt intelektualny, ale również duchowy. Brat z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w przejmujący sposób opowiedział o swoim doświadczeniu bliskości Boga, który „dał mu odpowiednie słowa”, pomógł napisać tekst i pozwolił być Jego narzędziem.

Najciekawszym momentem uroczystości było dzielenie się spostrzeżeniami na temat funkcjonowania Studium. Uczestnicy docenili wysoki poziom wykładów prowadzonych przez znawców franciszkanizmu pochodzących z różnych ośrodków w Polsce, z rzymskiego Antonianum, oraz Kapucyńskiego Instytutu Historycznego. Zaangażowanie i autentyczność wykładowców odnowiła w uczestnikach na nowo pierwotny charyzmat do bycia bratem czy siostrą żyjącą duchowością franciszkańską, oraz pragnienie ciągłego zgłębiania tej niezwykłej drogi. Bracia z Honoratianum stworzyli rodzinną, ciepłą i serdeczną atmosferę w swoim domu, a poprzez swoją życzliwość, otwartość oraz dyspozycyjność byli dla uczestników studium świadectwem franciszkańskiego braterstwa. Spotkania stały się również wspaniałą okazją do poznania bogactwa wielkiej rodziny franciszkańskiej. Uczestnicy byli nie tylko studentami, ale przede wszystkim stworzyli wspólnotę, która spotykała się z wielką, spontaniczną radością i pożegnała z żalem.

Podsumowaniem uroczystości, oddającym panujący w jej trakcie klimat, stały się słowa dyrektora Centrum Duchowości Honoratianum, brata Łukasza Woźniaka: „To jest Wasz dom. Zawsze możecie tu przyjechać”.

Spotkanie zwieńczył spektakl przygotowany przez Siostry zakonne pochodzące z różnych zgromadzeń. Absolwentki dały uczestnikom znakomitą lekcję pod tytułem. Nauka śmiania się z samego siebie. Studium kobiecej wrażliwości w zakonie. Cóż dodać…? Mamy w Kościele zdolne i pełne autokrytycyzmu siostry zakonne!

Tym, którzy chcą nie tylko studiować duchowość franciszkańską, ale także uczestniczyć w spotkaniach z braćmi i siostrami, których gromadzi Jezus z Nazaretu, radzę jechać do Honoratianum. Gospodarze tego niezwykłego miejsca spełniają swoje najważniejsze zadanie: są prawdziwymi braćmi. Można zaufać ich gościnności, poprzez którą ci niepozorni „ludzie w brązowych kapturach” obdarowują Bożą miłością.

DEO GRATIAS!

s. Paula, Klaryska od Wieczystej Adoracji i szczęśliwa absolwentka Studium Duchowości Franciszkańskiej

Od kwietnia 2014 roku rusza kolejna edycja Studium Duchowości Franciszkańskiej. Studium będzie trwało 2 lata, dlatego następna szansa na zapisy dopiero w 2017 roku! Zapraszamy!
www.honoratianum.pl

Za: Sekretariat ds. Informacji – Prowincja Warszawska.