Home Wiadomości Kielce. Franciszkański Anioł Dobroci.

Kielce. Franciszkański Anioł Dobroci.

Redakcja

www.franciszkanie.plO. Paweł Chmura otrzymał nagrodę „Świętokrzyski Anioł Dobroci” w kategorii indywidualnej. To szczególne wyróżnienia dla tych, którzy siebie dają innym, przyznano już po raz 11. Laureaci są ludźmi, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro innych, zwłaszcza będących w trudnej sytuacji życiowej.

Dziękuję wam, że w tak trudnych czasach są jeszcze ludzie tacy, jak państwo. Jesteście potrzebni Polsce i światu, by swą postawą prezentować refleksję humanistyczną i określony system wartości – zwracał się do nagrodzonych Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.

„Świętokrzyskie Anioły Dobroci” Urząd Marszałkowski przyznał już po raz 11. W tym roku wyjątkowe statuetki trafiły do czterech par dobrych rąk pracujących na rzecz potrzebujących.
W kategorii indywidualnej nagrodę odebrał ojciec Paweł Chmura, gwardian klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Chęcinach, który utworzył i prowadzi Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień „San Damiano”, jedyny tego typu ośrodek w Polsce.

– Czuję się człowiekiem i właśnie człowieka chcę dostrzegać w kimś innym. Człowieka zawsze należy szanować i kochać, a jeśli popełnia grzech, trzeba wskazywać mu właściwą drogę – to moje motto. To staram się robić. Dziękuję Bogu za to, że przygotował dla mnie takie ciekawe, nieraz kręte ścieżki – mówił ojciec Chmura.

W kategorii grupowej wyróżnienie przypadło dla Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach a statuetkę przyjął dyrektor Jerzy Kulpiński, który dziękował za nią w imieniu całego zespołu pracowników.

– Ta nagroda jest właśnie dla nich. Z poświęceniem służą pomocą niepełnosprawnym mężczyznom. Dziękuję za docenienie tych ludzi – mówił dyrektor.

W tegorocznej edycji „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci” przyznano też dwa wyróżnienia. Pierwsze trafiło do Izabeli Wałęgi, która od 2007 roku piastuje stanowisko prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Starachowicach i prężnie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Drugie wyróżnienie odebrał Jarosław Kuba ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” w Bałtowie. To z jego inicjatywy powstał Park Jurajski, będący pierwszą tego typu atrakcją turystyczną w Polsce.

Nagrodzeni

Ojciec Paweł Chmura, gwardian klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Chęcinach. Od 2004 roku działa na rzecz potrzebujących. Utworzył Franciszkańskie Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień „San Damiano”. Jest założycielem stowarzyszenia „Padre” i świetlicy socjoterapeutycznej „Promyk dnia”. Przejął cztery punkty przedszkolne – w Tokarni, Łukowej, Bolminie i Polichnie oraz utworzył nowy, w Starochęcinach, dzięki czemu wszystkie dzieci z terenu gminy Chęciny mają zapewnioną opiekę przedszkolną.

Izabela Wałęga, prezes koła Polskiego Związku Niewidomych w Starachowicach. Prezes koła Polskiego Związku Niewidomych w Starachowicach i wiceprezes świętokrzyskiego oddziału PZN. Od wielu lat angażuje się w pomoc osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza niewidomym i słabowidzącym. Współpracuje z władzami samorządowymi, organizuje wartościowe inicjatywy, pragnąc poprawy warunków życia osób niewidomych.

Jerzy Kulpiński, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Łagiewnikach. Placówka istnieje od 1957 roku i jest jednym z pierwszych DPS dla osób niepełnosprawnych w regionie świętokrzyskim. Obecnie dysponuje 185 miejscami dla mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie i przewlekle chorych. W domu mieszkańcy uczestniczą w licznych zajęciach terapeutycznych: plastycznych, muzyczno-teatralnych, kulturalno-relaksacyjnych, sportowych, prowadzą Klub Olimpiad Specjalnych TOP. Personel placówki stara się stworzyć jej podopiecznym ciepły, przytulny dom. Jarosław Kuba ze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” w Bałtowie. Z jego inicjatywy, po odnalezieniu śladów dinozaurów w Bałtowie, powstał Park Jurajski. Koordynował pracami wytyczenia szlaku „Żółwia i dinozaura” oraz międzynarodowego szlaku greenways „Bursztynowy Szlak” na odcinku Kraków-Warszawa. Dzięki jego pomysłom gmina Bałtów stała się centrum rozwoju gospodarczego.

Aleksander Piekarski/red.
echodnia.eu

Za: franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda