Home Wiadomości Klasztor w Biskupowie przeoratem konwentualnym

Klasztor w Biskupowie przeoratem konwentualnym

Redakcja

W dniu 17 lutego Benedyktyni z klasztoru w Biskupowie stali się w pełni niezależni. Opat Prezes Kongregacji Zwiatowania NMP, O. Ansgar Schmidt OSB, przekazał dokument ustanawiający ten klasztor przeoratem konwentualnym, a jego przeor, O. Sławomir Badyna OSB, stał się tym samym wyższym przełożonym zakonnym.

Droga formalno-prawna do uzyskania takiego statusu składała się z kilku etapów. Pierwszym z nich było podjęcie decyzji przez kapitułę generalną Kongregacji Zwiastowania, która odbyła się na początku października ubiegłego roku w Asyżu . Kolejnym niezbędnym krokiem było udzielenie odpowiedniej zgody przez Stolicę Apostolską, która umożliwiła Opatowi Prezesowi wydanie stosownego dokumentu, potwierdzającego status klasztoru w Biskupowie.

W tym dokumencie O. Ansgar Schmidt stwierdza między innymi: „Podnoszę przeorat prosty Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Biskupowie, od opactwa śśw. Piotra i Pawła w Tyńcu zależny, do [rangi] przeoratu konwentualnego, z wszystkimi prawami i przywilejami związanymi z tym statusem”.

Za: www.tyniec.benedyktyni.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda