Home Wiadomości Niepokalanów pamięta o swoim Ojcu

Niepokalanów pamięta o swoim Ojcu

Redakcja

W niedzielę – 17 lutego 2013 r. wspólnota niepokalanowska pamiętała o swoim Założycielu. W tym dniu wspominaliśmy 72 rocznicę aresztowania św. Maksymiliana Marii Kolbego przez gestapo.

Po porannych, zakonnych pacierzach mieszkańcy Niepokalanowa udali się do celi aresztowania św. Maksymiliana i tam wspólnie odmówili modlitwy, którym przewodniczył wikariusz klasztoru.

Centralnym punktem obchodów była Msza św. sprawowana w Bazylice o godz. 11:30. Głównym celebransem był o. Marian Płuciennik, pełniący pod nieobecność gwardiana o. Mirosława Bartosa, obowiązki przełożonego. Wśród koncelebransów byli: dyrektor Radia Niepokalanów – o. Damian Karczmar i dyrektor Instytutu Mariologicznego „Kolbianum” – o. Grzegorz Bartosik oraz proboszcz parafii – dziekan o. Andrzej Kuśmierski.

Od roku 2005 bardzo aktywnie w obchody związane z aresztowaniem o. Maksymiliana włącza się Związek Gmin Związanych z Życiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbe. Siedzibą Związku jest miasto Zduńska Wola. W tym roku w skład delegacji reprezentujących Związek weszli: Piotr Niedźwiecki – Prezydent Miasta Zduńska Wola, Zbigniew Dychto – Prezydent Miasta Pabianice, Marek Tarnowski – Naczelnik Wydziału Promocji Miasta Oświęcim, Marek Olechowski – wójt Gminy Teresin wraz ze swoim zastępcą – Markiem Jaworskim. Obecny był również Starosta Sochaczewski – Tadeusz Koryś.

W Teresinie (na terenie parafii, której znajduje się Niepokalanów) jest Szkoła Podstawowa im. Św. Maksymiliana Kolbego. Uczniowie tej szkoły aktywnie włączyli się do liturgii Mszy św. poprzez czytania i modlitwę powszechną. Wystawili również poczet sztandarowy. Nad całością czuwała dyrektor – Alicja Jachimczyk. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół „Miriam” pod kierownictwem o. Karola Olborskiego.

W homilii kaznodzieja, o. Marian Płuciennik przywołał wydarzenia z dnia 17 lutego 1941 roku Był to szary, wczesny poranek. Dwa czarne samochody ze   znakiem „Pol” wjeżdżają do Niepokalanowa. Brat furtian informuje o tym o. Maksymiliana. Było czterech esesmanów i jeden cywil. Ojciec Kolbe wyszedł im naprzeciw. Wspólnie zwiedzili Niepokalanów i przyszli do celi o. Kolbego. Tu nastąpiło aresztowanie. Wraz z o. Maksymilianem aresztowano także czterech innych Ojców. Wywieziono ich do Warszawy na Pawiak, a później do obozu zagłady Auschwitz.

Ojciec Marian powiedział, że ten dzisiejszy dzień „jest dniem pamięci, zadumy i refleksji nad świetlanym przykładem życia, jaki zostawił nam św. Maksymilian, życia zgodnego z Ewangelią… Jesteśmy miłośnikami jego duchowości, ale czy naśladowcami?” Mówił dalej „Przykład życia wiarą i świętością jaki zostawił nam Patron trudnych czasów zachwyca nas, ale może i zawstydza… W naszej codzienności idźmy śladem wiary i miłości Boga za przykładem szczególnego naszego Orędownika, św. o. Maksymiliana Marii Kolbego. W nasze środowiska wlewajmy wiarę, nadzieję i miłość” – tymi słowami wikariusz klasztoru zakończył homilię, dając nam wskazówki, jak mamy dalej iść przez życie, aby tego życia nie stracić  i kierować się zasadami, które były ważne w życiu św. Maksymiliana.

Przed końcowym błogosławieństwem przemówił Prezydent Miasta Pabianic – Zbigniew Dychto, który w imieniu Związku Gmin „Kolbiańskich” uhonorował o. Teofila Ołówka z Niepokalanowa nagrodą. Jak uzasadnił to Przewodniczący Zarządu – o. Teofil „będąc franciszkaninem, uosabia najpiękniej wartości i dążenia bliskie Świętemu Maksymilianowi. W swoim pracowitym życiu pozostaje Ojciec rzecznikiem pokoju i dobra oraz zasady „zło dobrem zwyciężaj”. Działalność duszpasterska Ojca zawsze była przepojona czcią do Niepokalanej i Świętego Maksymiliana”.

Drugą osobą, która otrzymała nagrodę był Tomasz Krzyżak, dziennikarz, pisarz, publicysta, autor wystawy oraz albumu pt. „Kolbe – Historia życia św. Maksymiliana”. Jest to bogato ilustrowana i pełna wzruszających wspomnień opowieść o św. Maksymilianie. Warto podkreślić, że album został nagrodzony w konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2012 w kategorii “edytorstwo”.

Ostatnim punktem obchodów 72 rocznicy aresztowania św. Maksymiliana Marii Kolbego było złożenie kwiatów przez wikariusza klasztoru (w imieniu całej wspólnoty niepokalanowskiej) oraz przez przedstawicieli Związku Gmin Związanych z Życiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbe. Wiązankę złożył również Starosta Sochaczewski – Tadeusz Koryś, jak i inni przybyli delegaci i pielgrzymi. Po czym zaproszeni goście udali się do klasztornego refektarza na ciepły i smaczny posiłek.

W tym dniu w Sanktuarium św. Maksymiliana nasi współbracia z konwentu wystawili „Mękę św. Maksymiliana” według dokumentów, zeznań i świadectw. Autorem tego przedstawienia jest Kazimierz Braun, a reżyserem Anna Osławska. Spektakl ten miały na celu przybliżyć nas do osoby św. Maksymiliana – założyciela Niepokalanowa.

o. Jacek Staszewski OFMConv

foto. br. Mieczysław Wojdak OFMConv

Za: www.franciszkanie-warszawa.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda