Kliknij Świętego Jacka

Pierwszy polski dominikanin jest w czołówce internetowego plebiscytu „Dziennika Zachodniego” na najwybitniejszych Ślązaków. Aby na niego zagłosować – wystarczy „kliknąć” w jego okno na stronach konkursu.

„Historię Śląska przez wieki tworzyły wybitne indywidualności. Ich dokonania są dziś przedmiotem sporu, tak samo jak niejednoznaczna jest ocena dziejów Śląska. Chcemy jednak wybrać tych wielkich Ślązaków, wokół których sporów jest najmniej” – pisze redakcja „Dziennika Zachodniego”.

Rozpoczęty 25 listopada plebiscyt potrwa do 18 grudnia. Na każdego z kandydatów można oddać pięć kliknięć w ciągu doby. Na razie listę najwybitniejszych Ślązaków otwiera Gerard Cieślik – zmarły niedawno legendarny piłkarz Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, na którego oddano już kilkanaście tysięcy głosów. Święty Jacek Odrowąż zebrał do tej pory (gdy piszemy tę informację) prawie cztery tysiące głosów i zajmuje ósme miejsce.

Wśród kilkudziesięciu startujących w plebiscycie Ślązaków znajdują się m.in.: książę Henryk Brodaty, przywódca IIII Powstania Śląskiego – Wojciech Korfanty, kard. August Hlond, kardiochirurg Zbigniew Religa, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, oraz były premier i był szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, a także pianista Krystian Zimerman

Więcej o konkursie na www.dziennikzachodni.pl/plebiscyt.


Jacek Odrowąż urodził się w 1183 roku w Kamieniu Śląskim w zasłużonej dla Polski rodzinie szlacheckiej. Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 roku wraz z Błogosławionym Czesławem przyjął w Rzymie habit dominikański z rąk Świętego Dominika. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego wysłał go do Polski.

Jacek założył klasztory dominikańskie w Krakowie, Gdańsku, Chełmnie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu. Apostołował także na Rusi, zakładając klasztory w Kijowie i Haliczu. Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie.

W 1594 roku papież Klemens VIII kanonizował go. Święty Jacek, którego liturgiczne święto przypada 17 sierpnia, jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia.

Za: www.dominikanie.pl.