Kodeń – nadal trwa renowacja prezbiterium bazyliki

Kodeń - nadal trwa renowacja prezbiterium bazylikiPostępują rozpoczęte 19 stycznia prace związane z renowacją prezbiterium bazyliki kodeńskiej. Polegają one na odnowieniu sklepienia, ścian, okien oraz odrestaurowaniu ołtarza, w którym jest wystawiony cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Zakończenie remontu przewidziane jest na koniec czerwca.

Postęp prac odnotowujemy z wielką radością, jako kolejny etap na drodze podejmowanych wysiłków, aby nasza zabytkowa bazylika sukcesywnie odzyskiwała swe dawne piękno – czytamy na stronie internetowej sanktuarium.

W sklepieniu świątyni zostały wykute sondy, mające odkryć poszczególne warstwy farby, jaką w kolejnych latach malowano sufit bazyliki. To było podstawą decyzji o nadaniu sklepieniu kolorów zgodnych z pierwotnie użytymi pigmentami. Ostatnim etapem podjętych prac będzie wymiana oświetlenia w prezbiterium. Zakończenie remontu przewidywane jest na koniec czerwca.

Pomimo ustawienia rusztowań, niezbędnych do przeprowadzenia zaplanowanych czynności, nie zakłócają one funkcjonowania świątyni. W bazylice sprawowana jest liturgia oraz prowadzone są działania duszpasterskie.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to renesansowy kościół z I poł. XVII w., wybudowany dzięki fundacji Mikołaja Sapiehy. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej. Obecnie to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce.

OMI/Kodeń

Za: www.oblaci.pl.