Home Wiadomości Kodeń – renowacja prezbiterium bazyliki

Kodeń – renowacja prezbiterium bazyliki

Redakcja

19 stycznia 2015 r. rozpoczęła się kompleksowa renowacja prezbiterium bazyliki kodeńskiej – odnowienie sklepienia, ścian, okien oraz odrestaurowanie ołtarza, w którym jest wystawiony cudowny wizerunek Maryi z Dzieciątkiem.

W sklepieniu świątyni zostaną wykute sondy, mające odkryć poszczególne warstwy farby, jaką w kolejnych latach malowano sufit bazyliki.  Możliwe, że uda się poznać pierwotną barwę sklepień, którą zastosowano tuż po zbudowaniu kościoła. To odkrycie może stać się podstawą decyzji o nadaniu sklepieniu kolorów zgodnych z pierwotnie użytymi pigmentami. Ostatnim etapem podjętych prac będzie wymiana oświetlenia w prezbiterium. Zakończenie remontu przewidywane jest na koniec czerwca.

Pomimo ustawienia rusztowań, niezbędnych dla przeprowadzenia zaplanowanych czynności, w niczym nie zakłócają one funkcjonowania świątyni. W bazylice sprawowana jest liturgia oraz prowadzone są wszelkie działania duszpasterskie.

Za: www.oblaci.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda