Home Wiadomości Pożegnania: o. Stefan Rożej, paulin

Pożegnania: o. Stefan Rożej, paulin

Redakcja

Z żalem zawiadamiamy, że dzisiaj, tj. 29 stycznia 2015 r., w godzinach popołudniowych, w wieku 82 lat, zmarł o. Stefan Rożej, paulin.

Był filologiem i historykiem Kościoła. Przez wiele lat pracował w duszpasterstwie na Jasnej Górze, Warszawie i Lublinie, a także angażował się ponad 30 lat w dziele Ewangelizacji w ramach Drogi Neokatechumenalnej. Był jednym z pierwszych prezbiterów Drogi Neokatechumenalnej w Polsce, jej wieloletnim katechistą wędrownym. Posługiwał wielu wspólnotom w kraju i za granicą. Swoje zakonne życie spędził głównie w klasztorach paulinów w Warszawie i Krakowie. W swym dorobku publikacyjnym posiada kilka pozycji książkowych i bardzo wiele artykułów drukowanych w prasie katolickiej.

Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydziałów filologii polskiej i historii Kościoła, badacz najnowszych dziejów Jasnej Góry i Zakonu Paulinów; podejmował problematykę ikonografii, ze szczególnym uwzględnieniem Obrazu Jasnogórskiej Bogarodzicy. W latach 1970-1982 publikował wiele artykułów na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Więzi” oraz w wydawanym przez Dominikanów miesięczniku „W Drodze”, a także w „Niedzieli” i w „Gościu Niedzielnym”. Z wydanych pozycji książkowych można wymienić m.in. „Bogiem sławiena Maryja”, Rzym 1981; „Panno Święta co Jasnej bronisz Góry”, Pallottinum Poznań 1982; „Poprzez stulecia śladami Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”, Kraków 1990; „Okaż się nam Matką”, Warszawa 1989; „Jasnogórska Bogarodzica w Drodze”, Częstochowa 1996.

O. Stefan Rożej, syn Józefa i Marianny, urodził się 2 września 1932 r., w Ogonowicach, par. Opoczno. Pierwszą profesję w Zakonie Paulinów złożył 13 sierpnia 1950 r. Święcenia kapłańskie przyjął 6 lipca 1958 r. – został wyświecony w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

7 lat temu, 6 lipca 2008 r., o. Stefan Rożej świętował na Jasnej Górze złoty jubileusz kapłaństwa. Jubilat przewodniczył Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Powiedział wówczas: „Jest prawdą, że Bóg jest Życiem, daje życie, podtrzymuje w życiu i, który przeszedł przez bramy śmierci, daje życie. I to jest istotny sens, a każdy z nas jest powołany, żeby to Życie głosić. Jedni przekazują życie biologiczne, inni przekazują życie duchowne, a wszyscy żyją ku chwale Bożej i dlatego ta Eucharystia 50-lecia była pełnym wymiarem czasu wprowadzająca do eonu wieczności, bo przejście z życia do śmierci jest bardzo istotnym elementem życia chrześcijańskiego. I ja jestem tego świadkiem i Pan Bóg daje mi siły”. (zobacz krótką relację filmową z jubileuszu o. Rożeja).

Dwa lata wcześniej, 6 lipca 2006 r., o. Stefa Rożej odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej, dziękując za 48 lat kapłaństwa. Powiedział wówczas: „Pracowałem długi czas na Jasnej Górze. To kapłaństwo tu się wypełniało. Tutaj było bardzo dużo pracy: Tysiąclecie Chrztu Polski, czyny soborowe. Mieliśmy bardzo dużo spowiedzi. Tutaj pobiłem rekord życiowy w spowiadaniu – 15 godzin bez wychodzenia z konfesjonału”.

O. Stefan Rożej słynął ze swoistego poczucia humoru. Oto nota autobiograficzna, zamieszczona przez Autora w książce: „Jasnogórska Królowa Polski Matka Jedności”:

Stefan Jan Rożej został obdarowany przez Boga życiem i znalazł się na tej planecie w dniu 2 września 1932 roku. Po skończeniu szkół podstawowych i licealnych w Opocznie, w roku 1950 został przyjęty do Zakonu Paulinów. Po studiach w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 6 lipca 1958 roku w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przez pośrednictwo biskupa prof. Zdzisława Golińskiego, ordynariusza częstochowskiego. Po rozlicznych pracach ewangelizacyjnych na Jasnej Górze, w Warszawie i Krakowie, skończywszy Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Stolicy przeszedł do Lublina. Na KUL-u ukończył dwa wydziały – polonistykę i historię Kościoła. Odbył wiele podróży po Europie zachodniej, zdobywając rozeznanie w życiu Kościoła Katolickiego w Belgii, we Francji, Włoszech i Niemczech, ucząc się przy tym języka francuskiego i włoskiego. W doświadczeniach Drogi Neokatechumenalnej pełnił misję ewangelizacyjną na przestrzeni 30 lat, w wielu diecezjach polskich, także w Finlandii i we Włoszech.

Szczególnym odbiorem społecznym cieszyły się publikacje śp. O. Stefana Rożeja. Swoje poglądy prezentował Autor w artykułach publikowanych przez redakcje „Tygodnika Powszechnego”, „Więzi”, „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli”, „Kroniki Rzymskiej”, „Studiów Claromontana” i miesięcznika „Jasna Góra”. Wydał też kilka samodzielnych pozycji i opracowań. Na uwagę zasługują: „Bogiem sławiena Maryja” (Rzym, 1981), „Jasnogórska Bogurodzica w drodze” (Jasna Góra-Częstochowa, 1996), „Okaż się nam Matką” (Warszawa, 1989), „Poprzez stulecia śladami św. Pawła Pierwszego Pustelnika” (Kraków, 1990), „Jasnogórska Hodegetria” (Warszawa, 2001). Należy również wymienić wydany w Rzymie, przy wydatnej pomocy o. Gabriela Lorenca i z inicjatywy o. Józefa Płatka, zbiór homilii i przemówień Jana Pawła II o Matce Bożej Jasnogórskiej obejmujący także okres z czasów posługi duszpasterskiej jako metropolity archidiecezji krakowskiej „Oto Matka Twoja” (Rzym,1979). Wreszcie trzeba też wspomnieć zbiór poezji o Matce Bożej Jasnogórskiej, pięknie wydany przez Pallottinum w Poznaniu: „Panno święta, co Jasnej bronisz Góry” (Poznań, 1982). Na zakończenie wypada jeszcze wspomnieć dwie pozycje książkowe: Universum Jasnogórskie i Jak (nie) było początku.

nota biograficzna pochodzi z książki: o. Stefan J. Rożej: „Jasnogórska Królowa Polski Matka Jedności”.

*

O. Stefan Rożej, jako nieprzeciętny paulin, jest również bohaterem książki – wywiadu pt. „Gepard w habicie” autorstwa Dariusza Kwietnia i Piotra Trzosa, która ukazała się w 2014 r. nakładem wydawnictwa Mateo z Piaseczna. „To po trosze ilustrowana mini biografia paulina Stefana Rożeja (1932 r.) zawarta w rozdziałach Domus/Dom, Ordo/Zakon i Via/Droga Neokatechumenalna, jednak przede wszystkim to przemyślenia charyzmatycznego zakonnika zawarte w rozdziale Vota/Śluby krążące wokół ślubów zakonnych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, z którymi się zmagał przez całe swe długie życie i z których wywodzi swoje intrygujące spostrzeżenia w kwestiach seksualności, prostoty i wolności chrześcijańskiej” – czytamy w recenzji książki na stronie www.centrumliturgiczne.pl. /zobacz także filmik – recenzję na YouToube/.

Oto fragment recenzji książki „Gepard w habicie”, autorstwa Jarosława Wróblewskiego z Gazety Polskiej:

Zakonnik w drodze
Przez 20 lat wędrował po świecie bez pieniędzy, fascynuje się wszechświatem, a do tego jest znakomitym… zakonnikiem. Ojciec Stefan Rożej jest bohaterem książki „Gepard w habicie” Dariusza Kwietnia i Piotra Trzosa. Ojca Stefana Rożeja, dziś 82-letniego paulina, interesuje biblistyka, poezja, ale także fizyka i astronomia. W swoim klasztornym pokoju rozwieszał plakaty nieba i kosmosu. „Fascynował mnie wszechświat, jego olbrzymi bezkres. I ta przestrzeń, która pozwala się temu światu ujawnić, zaistnieć. Wszechświat jest tak ogromny, a Bóg jest tak hojny w swoich inicjatywach. Ta fascynacja astronomią wynikała z podziwu dla wielkości Boga. A Biblia jest źródłem prawdziwej wiedzy. Kto legitymuje się biblistyką, czyli wiedzą biblijną, ten opiera się na pewnych źródłach objawienia Bożego” – wyznaje. Siłą książki jest szczerość duchownego. Pytany, czy żałował kiedyś swojej decyzji, że jest zakonnikiem, mówi, że w czasie kryzysu, kiedy życie mu dokuczyło, takie myśli przelatywały przez głowę, ale nie zostawały w niej na stałe. „Nie mam poczucia, że przegrałem życie” – podkreśla. O początku formacji w zakonie jasnogórskich paulinów mówi: „Po pierwsze ważna była moja relacja osobista do Matki Bożej na Jasnej Górze. Po drugie, byłem zafascynowany tym, że w czasie tego przeokropnego komunizmu, mogłem się skryć niejako w Kościele, który posiadał prawdę. […]Miałem duże zaufanie do Kościoła jako instytucji, która nie kłamie. Bo wszędzie wokół były kłamstwa, fałsz komunizmu. A Kościół był prawdziwy. I byłem szczęśliwy z tego powodu”. Opowiada też o kontaktach ze Służbą Bezpieczeństwa przy okazji pielgrzymek na Jasną Górę, gdy bezpieka chciała uzyskać od niego listę pątników. Powiedział wtedy: „Judaszem nie będę” /gpcodziennie.pl/.


Oficjalne Curriculum Vitae śp. o. Stefana Rożeja opublikujemy wkrótce, po otrzymaniu z Kurii Generalnej Zakonu Paulinów.

Pogrzeb śp. o. Stefana Rożeja odbędzie się we wtorek, 3 lutego, o godz. 11.00 w Leśniowie-Żarkach k. Częstochowy – w paulińskim sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin.

Prosimy o modlitwę za duszę śp. o. Stefana.

Requiescat in pace!

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda