Kolejni kandydaci do chwały ołtarzy, wśród nich męczennicy z Birmy, węgierski karmelita i świecki nauczyciel z Portoryko

Papież przyjął na audiencji prywatnej prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Przy tej okazji upoważnił kierowaną przez niego dykasterię do promulgowania 12 dekretów.

Jeden z nich dotyczy cudu przypisywanego wstawiennictwu Giovanniny Franchi, założycielki żeńskiego zgromadzenia zakonnego, Włoszki zmarłej przed 140 laty, w 1872 r. Następny stwierdza męczeństwo, które w 1950 r. ponieśli w Birmie włoski misjonarz o. Mario Vergara PIME i miejscowy katechista świecki Isidore Ngei Ko Lat. Zatwierdzenie cudu albo męczeństwa otwiera bezpośrednio drogę do beatyfikacji.

Dalsze dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotyczą heroiczności cnót dziesięciorga sług Bożych. Czworo z nich to założyciele zgromadzeń zakonnych: francuski ksiądz, Kanadyjka, Hiszpanka i Włoszka. Pozostałymi są osoby konsekrowane, w tym węgierski karmelita bosy o. Marcell Boldizsár Marton zmarły w Budapeszcie w 1966 r., niemiecki augustianin, włoski trapista i dwie włoskie zakonnice, ponadto zaś zmarły półtora wieku temu, w 1868 r., świecki Portorykańczyk Rafael Cordero Molina. Pochodząc z biednej mulackiej rodziny i sam będąc samoukiem, poświęcił się on kształceniu dzieci i dziś uważany jest w swoim kraju za „ojca edukacji publicznej”.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie.