Home Wiadomości Pallotyni – Warszawa: Komunikat z XXIII Zebrania Prowincjalnego z dnia 28.01.2016 r.

Pallotyni – Warszawa: Komunikat z XXIII Zebrania Prowincjalnego z dnia 28.01.2016 r.

Redakcja

KOMUNIKAT Z XXIII ZEBRANIA PROWINCJALNEGO [4] – CZWARTEK, 28 STYCZNIA 2016 r.Kolejny dzień obrad XXIII Zebrania Prowincjalnego rozpoczął się Jutrznią, której przewodniczył ks. Dariusz Zalewski SAC ze wspólnoty otwockiej przy ulicy kard. Wyszyńskiego.

O godz. 9.00, ojcowie kapitulni zebrali się w sali obrad, zwanej „salą na górze”, aby rozpocząć dalszą pracę. Na początku była modlitwa brewiarzowa i krótka refleksja Ojca Duchownego ZP, w której wymienił elementy świętości: trwać w Bogu, być w jedności z Nim, słuchać i wypełniać Jego Słowo oraz mieć Ducha Bożego. Ks. Wiesław Guła zachęcał do refleksji nad realizacją dziedzictwa jakie nam pozostawił św. Wincenty Pallotti oraz do wyznaczania miejsc i dróg formacji najpierw dla siebie, a potem dla innych.

Po zaakceptowaniu treści kolejnego komunikatu z Zebrania, ojcowie kapitulni wysłuchali ostatniego sprawozdania z pracy w grupach. Następnie rozpoczęto prezentację i głosowanie nad Statutami Prowincjalnymi, Uchwałami i Zaleceniami z poprzedniego, XXII Zebrania Prowincjalnego. Wszystko to zostało zaprezentowane przez ks. Zdzisława Słomkę SAC przewodniczącego Komisji ds. Wniosków i Uchwał.

Punktualnie o godz. 17.00 do konstancińskiego domu przybył oczekiwany gość i współbrat, ks. abp Henryk Hoser SAC, którego powitał w imieniu wszystkich uczestników ZP ks. prowincjał Józef Lasak. Ksiądz Arcybiskup w swojej konferencji zwrócił naszą uwagę na fakt, że jako Pallotyni dzielimy nie tylko wspólną konsekrację, ale również historię wspólnie przeżytych wydarzeń. Mówił, że ważne jest ciągłe i konieczne odczytywanie charyzmatu, które pozostawił nam Pallotti. Przypomniał jak często dziś żyjemy w obszarach ciemności i szukamy światła, nie tylko dla siebie, ale również dla innych, których mamy prowadzić. Jednakże naszym działaniem jako pallotynów, winno być przede wszystkim ukazywanie właściwego źródła światła, które nas oświeca.

Ksiądz Arcybiskup nawiązał ponadto w swojej refleksji do dwóch tematów, które porusza ZP, a mianowicie miłosierdzie i rodzina odwołując się w tych kwestiach do św. Wincentego Pallottiego.

Na zakończenie spotkania w „sali na górze”, Ksiądz Prowincjał otrzymał prezent w postaci balsamu „miłosierdzia”. Nie zabrakło też pytań skierowanych pod adresem Księdza Arcybiskupa, związanych z synodem poświęconym rodzinie, w którym uczestniczył jako reprezentant Kościoła w Polsce.

Kolejnym punktem dnia była Msza św. Przewodniczył jej nasz Gość. W homilii abp Henryk Hoser mówił, że Słowo Boże uczy nas relacji z Bogiem. Ta relacja dokonuje się na modlitwie, a następnie przekłada się na nasze czynności życiowe. Po raz kolejny pojawiło się słowo „światło” i temat teologii światła. Kaznodzieja wskazał na modlitwę jako na reflektor światła, który nas prowadzi w ciemnościach. Jezus uczy nas jak być przekazicielami światła Bożego. Nasze apostolstwo polega na tym, aby innych ogarnąć światłem Bożym.

Na koniec dnia miała miejsce kolacja przy kominku, podczas której uczczono solenizanta dnia dzisiejszego, ks. Tomasza Pławnego SAC.

Komisja ds. Komunikatów medialnych

Za: Zarząd Prowincji Chrystusa Króla SAC.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda