Home Wiadomości Koronacja obrazu MB Dobrej Śmierci

Koronacja obrazu MB Dobrej Śmierci

Redakcja

Obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci, czczony w Warszawie od 350 lat  uroczyście  koronował ks. kard. Kazimierz Nycz w czwartek, 22 stycznia 2015.

Uroczystość miała miejsce w pokarmelickim , obecnie seminaryjnym kościele  pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca  na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie na mszy świętej  o godz.  18.30.

Kilkudziesięciu  księży brało udział w koncelebrze,  a wierni po brzegi zapełnili ten wielki, piękny kościół.

Niezwykle dostojną oprawę muzyczną uroczystości stanowiła msza C-dur (KV 317)  koronacyjna  Wolfganga Amadeusza Mozarta, wykonana przez orkiestrę, chór i solistów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją ks. Piotra Markisza.

Po homilii i modlitwach ks. kard. Nycz nałożył na skronie Maryi i Dzieciątka Jezus biskupie  , złote korony , wysadzane cennymi klejnotami.

Ks. kard. Kazimierz Nycz w homilii podkreślił, że kult tego obrazu , sięgający  ponad 300 lat, ma wymiar historyczny, ale też  współczesny, gdyż potrzebujemy znaków, aby nie zapominać, że Maryja Niepokalana, Królowa Świata i Polski ,  Pośredniczka ma nas prowadzić do Boga.

 „Tutaj przed obrazem Matki Bożej , patronki Dobrej Śmierci , od ponad 300 lat klękają ludzie  aby się modlić. Na obrazie prawa ręka Maryi jest  oddalona od jej szaty , jak gdyby tam  było  miejsce, aby wierni mogli się  zmieścić, a ona poprowadzi ich do Chrystusa „ mówił  Metropolita Warszawski , zachęcając do modlitwy do Maryi o dobre życie , gdyż  śmierć jest kawałkiem naszego życia,  które  dalej będzie trwać u Boga i  dlatego potrzebujemy Matki, aby przeprowadziła nas przez ziemskie życie do chwili przejścia.

Metropolita Warszawski przypomniał , że kościół karmelitów  ocalał z pożogi  II Wojny Światowej, ale obraz Matki Bożej, który został umieszczony w podziemiach, spłonął w czasie Powstania Warszawskiego .

Na początku lat sześćdziesiątych utworzono kopię wizerunku, pierwszą po wojnie, jednak nie była ona wierna.  Obecna kopia została odtworzona dzięki   staraniom ks. prał.  Wiesława Kądzieli,  za co kard. Nycz serdecznie mu podziękował.

Rekonstrukcji obrazu na podstawie fotografii oryginału dokonał krakowski malarz, Marian Paciorek. W kwietniu 1990 r. obraz przywieziono z pracowni artysty do Warszawy , a 3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski poświęcił go bp Kazimierz Romaniuk.

W styczniu 1991 r. Metropolita Warszawski Józef kard. Glemp wyraził zgodę, aby każdego 22 dnia miesiąca w kościele seminaryjnym odprawiana była msza święta  wotywna o Matce Bożej Dobrej Śmierci, której wspomnienie liturgiczne przypada na 22  października. Pierwsza taka msza sprawowana była w lutym 1991 r.

Od tej pory Matka Boża w wizerunku Patronki Dobrej Śmierci cieszy się wielką czcią , a do księgi łask wpisywane są prośby i podziękowania.

Obraz zasłaniany jest zasłoną, która każdego wieczora  jest odsłaniana i zasłaniana. Autorem zasłony jak i koron jest artysta krakowski , Tadeusz Rybski.

Od 1991 r. każdego 22 dnia miesiąca w kościele seminaryjnym odprawiana jest Msza św. wotywna o Matce Bożej Dobrej Śmierci.

Kult Matki Bożej Dobrej śmierci w tej świątyni  rozwijał się od wieków, czego dowodem mogą   być także składane wota i istniejące tutaj w przeszłości Bractwo Dobrej Śmierci.    Oryginał obrazu otrzymał srebrną sukienkę i korony  oraz tło z czerwonego pluszu w 1843 r.   i takim stanie przetrwał do 1927 r.

Po Powstaniu Styczniowym, w 1867 r. karmelitów dotknęła kasata ich własności,  a klasztor i kościół przejęło seminarium duchowne, które kontynuowało nabożeństwo do Matki Bożej Dobrej Śmierci. Przed tym obrazem modlili się klerycy i mieszkańcy  okolicznych ulic, a nowo wyświęceni klerycy odprawiali przed obrazem swoje msze prymicyjne.

Od 1991 r. każdego 22 dnia miesiąca w kościele seminaryjnym odprawiana jest Msza św. wotywna o Matce Bożej Dobrej Śmierci

Przez lata układano modlitwy i pieśni do Matki Bożej Dobrej Śmierci . Jedną z nich jest  hymn ku czci Matki Bożej, którego autorem treści i melodii jest ks. prał. Wiesław Kądziela:

Od wieków Bogurodzico
Za matkę jesteś nam dana
Tyś źródłem dobra wszelkiego,
Najkrótszą drogą do Pana

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maryja

Twym płaszczem zasłoń od złego,
Orędownictwem racz wspierać
Z Twoim Imieniem na ustach
Daj dobrze żyć i umierać

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maryja

Niech Twoje, Matko spojrzenie
Dobre, łaskawe i tkliwe
Przez życie nas przeprowadzi
Az po dzień śmierci szczęśliwej

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maryja. 

Po mszy świętej ks. kard. Kazimierz Nycz odczytał Dekret Kanonizacyjny.

Uroczystość poprzedziła  9 dniowa nowenna  do Matki Bożej Dobrej Śmierci.

Anna Dziemska

Foto: Anna Dziemska

Źródła: własne, folder, wydany przez Kościół Seminaryjny z okazji koronacji obrazu MB Dobrej Śmierci

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda