Home WiadomościZ kraju „Bój się człowieka, który korzysta tylko z jednego medium”

„Bój się człowieka, który korzysta tylko z jednego medium”

Redakcja

Czy istnieje etyka mediów, zastanawiali się uczestnicy Sesji Kolbiańskiej, która odbyła się w poniedziałek 28 maja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu. Protestem była obchodzona w tym dniu 71. rocznica deportacji do KL Auschwitz św. Maksymiliana, założyciela klasztoru-wydawnictwa „Niepokalanów”.

Paneliści z Telewizji Polskiej, Gościa Niedzielnego, Dziennika Polskiego i ZakonuFranciszkanów.pl rozmawiali o różnych nieetycznych zachowaniach dziennikarzy, takich jak: manipulowanie, epatowanie złą wiadomością czy ukazywanie w pozytywnym świetle tego, co niegodziwe.

Zwracali uwagę na istnienie kodeksów etycznych, dokumentów Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu nt. etyki w mediach czy etycznych rad mediów. Twierdzili jednak, że to nie wystarcza, kiedy właściciel, szef, wydawca, dziennikarz nie będą mieli kręgosłupa moralnego, kiedy sami nie będą odróżniać dobra od zła.

Dziennikarze z Małopolski i Śląska wskazywali również na inne źródła nieetycznych zachowań reporterów. Wśród nich wymieniali: pośpiech, pogoń za sensacją, chęć zysku za wszelką cenę czy mierność warsztatu dziennikarskiego niektórych.

Red. Violetta Bratuń, red. Grażyna Starzak, red. Franciszek Kucharczak i o. red. Jan Maria Szewek OFMConv zgodnie twierdzili, że jedną z metod zabezpieczenia się przed zmanipulowaniem siebie przez nieetycznego dziennikarza jest korzystanie z różnych źródeł informacji i porównywanie ich.

„Przysłowie chińskie mówi: <<Bój się człowieka, który w życiu przeczytał tylko jedną książkę>>. A ja mówię: Bój się człowieka, który korzysta tylko z jednego medium i przez jego pryzmat patrzy na świat” – spointował franciszkanin.

Panel poprzedziły dwa wystąpienia o. dra Piotra Cubera OFMConv – kustosza Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i publicysty Gościa Niedzielnego red. Franciszka Kucharczaka.

Pierwszy mówił nt. ewangelizacji przez media św. Maksymiliana Marii Kolbego, a drugi – o roli mediów w kształtowaniu systemów wartości.

Na koniec konferencji został wyemitowany film dokumentalny „The Labyrint” w reżyserii Jasona A. Schmidta i Rona Schmidta o byłym więźniu KL Auschwitz Marianie Kołodzieju i jego ekspozycji rysunków na temat gehenny obozowej. Wystawa na co dzień znajduje się w podziemiach franciszkańskiej świątyni w Harmężach k. Oświęcimia.

Przed dzisiejszą sesją naukową jej uczestnicy nawiedzili celę śmierci św. Maksymiliana w KL Auschwitz, złożyli tam kwiaty i modlili się. Wczoraj to samo uczynił prowincjał krakowskich franciszkanów o. Jarosław Zachariasz z braćmi i Misjonarkami Niepokalanej Ojca Kolbego.

31. Sesję Kolbiańską zorganizowali Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu im. rtm. W. Pileckiego.

jms

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda