Home WiadomościZ kraju „Klara Kobieta Nowa” – konferencja naukowa upamiętniająca 800 lecie powołania zakonu św. Klary z Asyżu

„Klara Kobieta Nowa” – konferencja naukowa upamiętniająca 800 lecie powołania zakonu św. Klary z Asyżu

Redakcja

SS. Klaryski w Starym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przy współpracy Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Nowym Sączu zorganizowali konferencję naukową z okazji Jubileuszu 800-lecia powstania Zakonu św. Klary z Asyżu. Konferencja „Klara – kobieta nowa” odbyła się w dniach 22 – 23 czerwca 2012 r. w Nowym Sączu.

Święta Klara to postać, która zainicjowała istnienie żeńskiej wspólnoty franciszkańskiej w Kościele – Zakonu Ubogich Panien, który z czasem zaczął nazywać się od jej imienia Zakonem św. Klary. Siostry klaryski do Polski sprowadziła w 1245 roku bł. Salomea – córka księcia sandomierskiego Leszka Białego. Siostry zamieszkały w Zawichoście, a później w Skale i w Krakowie. W 1280 roku księżna Kinga ufundowała klasztor sióstr klarysek w Starym Sączu.

Do Nowego Sącza przyjechali wykładowcy z uczelni w Krakowie, Wrocławiu i Lublinie oraz ks. Felice Accrocca z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W konferencji wzięła również udział s. Teresa Izworska – ksieni klasztoru Klarysek w Starym Sączu, która za pomocą teletransmisji otworzyła spotkanie. Z naszej Prowincji w sympozjum wzięli udział: Minister Prowincjalny o. Rufin Maryjka, Wikariusz Prowincji o. Stanisław Mazgaj i dyrektor Centrum Franciszkańskiego w Warszawie – Mokotowie o. Zenon Styś.

O. Stanisław Mazgaj, który w styczniu br. otrzymał nominację na zastępcę dyrektora Instytutu Studiów Franciszkańskich w Krakowie, wygłosił na tej konferencji referat: Święta Klara „Kobieta Nowa” – rys biograficzny.

Więcej na: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda