Home WiadomościZ kraju Sympozjum Duchowości Honorackiej: O charyzmacie i tożsamości

Sympozjum Duchowości Honorackiej: O charyzmacie i tożsamości

Redakcja

Kolejne Sympozjum Duchowości Honorackiej odbyło się pod koniec maja na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego tematem był charyzmat i tożsamość osób konsekrowanych. Sesję zorganizowało Centrum Duchowości „Honoratianum” w Zakroczymiu, Sekcja Teologii Duchowości Wydziału Teologicznego UKSW i Konferencja Rodziny Honorackiej.

Sympozjum rozpoczęła msza święta w pokamedulskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Biskup płocki, Piotr Libera, przewodniczący liturgii, wezwał w swojej homilii do dawania odważnego i bezinteresownego świadectwa Chrystusowi wobec świata, który chce usunąć wiarę i Kościół z przestrzeni publicznej.

Referat wprowadzający, dotyczący charyzmatycznego wymiaru Kościoła, wygłosił o. prof. Jacek Salij. Ksiądz prof. Czesław Parzyszek podjął temat charyzmatu i tożsamości osób konsekrowanych w nauczaniu Kościoła, zaś s. prof. Teresa Paszkowska – ich tożsamości wobec zaangażowania w ruchy kościelne. Ta ostatnia kwestia wzbudziła szczególne zainteresowanie, co znalazło swój wyraz podczas dyskusji. Podkreślono potrzebę dużej dojrzałości i zakorzenienia we własnym charyzmacie tych osób konsekrowanych, które na stałe włączają się w życie innej wspólnoty kościelnej.

Sesja popołudniowa miała charakter bardziej honoracki. Wystąpienie br. Grzegorza Matlaka CFD poświęcone było tzw. «Płachcie» bł. Honorata. Jest to tabela, w której Błogosławiony bardzo szczegółowo, lecz posługując się licznymi skrótami, wskazał cele i inne charakterystyczne cechy 15 spośród założonych przez siebie zgromadzeń. Tematem referatu br. Tomasza Płonki była ocena i studium myśli i pism bł. Honorata Koźmińskiego ze szczególnym odniesieniem do rodziny honorackiej. Brat Piotr Stasiński podjął próbę odpowiedzi na pytanie, czy apostolaty zgromadzeń bł. Honorata są zgodne z ich charyzmatami i czy odpowiadają na znaki czasu.

W ożywionej dyskusji powtarzały się głosy wzywające do głębokiej formacji w wierze, jaką powinny otrzymać osoby konsekrowane. Ci, którzy nie znajdują takiej formacji w swoich wspólnotach zakonnych, często szukają jej w ruchach kościelnych. W pewien sposób dyskusja potwierdziła potrzebę zapowiedzianego przez Benedykta XVI Roku Wiary, który ma się rozpocząć 11 października 2012 roku.

Sympozjum po raz kolejny wskazało konieczność solidnych studiów nad pismami o. Honorata Koźmińskiego i ich wykorzystania w formacji, tak by jego duchowe córki i synowie mogli umacniać się we własnej tożsamości i odnawiać w sobie ducha apostolskiego zgodnie z charyzmatami swoich zgromadzeń.

W spotkaniu wzięło udział ok. 150 sióstr i braci ze zgromadzeń honorackich, braci kapucynów, kapłanów i osób świeckich.

br. Tomasz Płonka

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda