„Matczyne odwiedziny” u redemptorystów w Szczecinie

W dniach 19-20 grudnia 2013 r. we wspólnocie redemptorystów w Szczecinie miało miejsce nawiedzenie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się w bardzo podniosłej, a zarazem niezwykle ciepłej i serdecznej atmosferze. Specjalnie na tę okazję przybył do nas z Warszawy Wikariusz Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. Piotr Chyła, który przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji. Podczas homilii i konferencji podzielił się z nami swoim doświadczeniem wiary w wymiarze maryjnym, a także zachęcił nas do zawierzenia swego życia Tej, która z ufnością przyjęła wolę Boga w swoim życiu. Po wieczornej Mszy św. odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Indywidualne czuwanie przed Obrazem trwało do późnych godzin wieczornych i nocnych.

W drugim dniu peregrynacji centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył o. Mieczysław Witalis, zaś homilię wygłosił o. Wikariusz. Przytaczając słowa ks. abpa Andrzeja Dzięgi, o. Mieczysław wspomniał, że ta wizyta Maryi w naszej wspólnocie ma bardzo zwyczajny i „matczyny” charakter. Maryja weszła w naszą codzienność, w nasze obowiązki, trudności, radości i nadzieje. Ufamy, że te odwiedziny będą przynosić obfite owoce w całej wspólnocie i w życiu każdego z nas. W uroczystości peregrynacyjnej wziął udział również o. Grzegorz Mazur z pobliskiego Pasewalku.

Krótko przed godz. 17.00 przybyła delegacja księży salezjanów, której przekazaliśmy Święty Wizerunek Nawiedzenia.

Nasza wspólnota zakonna w Szczecinie była pierwszym ze wszystkich redemptorystowskich domów, które nawiedzi na swojej peregrynacyjnej trasie Ikona Matki Bożej.

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po wszystkich klasztorach męskich w Polsce rozpoczęła się 16 października 2013 r. na pamiątkę 50. rocznicy pierwszego takiego wydarzenia, kiedy to sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński przekazał zakonnikom jasnogórski Wizerunek.

o. Grzegorz Woś CSsR

Za: www.redemptor.pl