Home WiadomościZ kraju „Nie jesteście opuszczeni czy niepotrzebni”

„Nie jesteście opuszczeni czy niepotrzebni”

Redakcja

11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Ojciec Święty wystosował okolicznościowe Orędzie.

Benedykt XVI zapewnia w nim chorych, że są oni mu szczególnie bliscy i przekazuje im pełne otuchy słowa ojców Soboru Watykańskiego II: „Nie jesteście opuszczeni czy niepotrzebni: jesteście powołani przez Chrystusa, wy jesteście Jego przejrzystym obrazem”.

Papież podziękował pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom, wspólnotom chrześcijańskim, diecezjom, rodzinom zakonnym za pomoc niesioną chorym.

W orędziu prosi, by na co dzień troszczyć się konkretnie, na wzór Miłosiernego Samarytanina, o osoby zranione na ciele i na duchu, proszące o pomoc, także gdy są to osoby nieznane i pozbawione zasobów.

„Rok Wiary, który przeżywamy, stanowi sprzyjającą okazję, aby wzmóc diakonię miłości w naszych wspólnotach kościelnych, tak by każdy stał się miłosiernym samarytaninem dla drugiego, dla człowieka, który jest obok nas” – apeluje Ojciec Święty.

Benedykt XVI przywołuje w dokumencie kilka postaci, spośród niezliczonych w historii Kościoła, które pomagały osobom chorym doceniać wartość cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej, „aby były przykładem i przynaglały innych”.

Wśród nich wymienia: św. Teresę od Dzieciątka Jezus, Sługę Bożego Luigi Novarese, Raoula Follereau’a, bł. Teresę z Kalkuty i św. Annę Schäffer z Mindelstetten.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w roku 1992. „Dzień ten jest dla chorych i pracowników służby zdrowia, dla wiernych chrześcijan i dla wszystkich osób dobrej woli owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, aby rozpoznali w chorym bracie święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości” – pisał Jan Paweł II w liście ustanawiającym ten dzień.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda