Home WiadomościZ kraju 100 lat niepodległości na Jasnej Górze

100 lat niepodległości na Jasnej Górze

Redakcja

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze świętowana jest bardzo uroczyście. Obchody rozpoczęły się już 4 listopada i trwają nadal.

Nade wszystko zanoszona jest wielka modlitwa dziękczynna, ale nie brakuje też patriotycznych koncertów i spotkań. Zainteresowaniem cieszy się wystawa „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości” czy patriotyczne wota. Dla Niepodległej „Pieśń o Ojczyźnie” wyśpiewał zespół Śląsk, wczoraj odbył się koncert Jasnogórskiej Muzyki Dawnej z utworami Józefa Elsnera nauczyciela wielupolskich kompozytorów w tym Chopina a dziś odbędzie się spotkanie z twórcami i pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Wciąż przybywają dzieci, które tutaj dziękują Królowej za Jej opiekę nad Polską. „Wiem, kto to jest Maryja. To jest mama naszej ojczyzny i mama Pana Jezusa” – mówi jedna z małych pątniczek. A jej koledzy dodają: „Dla wszystkich w Polsce jest mamą. Życzymy Polsce, żeby zawsze była wolna”.

Zgromadzone na Jasnej Górze liczne patriotyczne dary są dowodem na wielkie zaufanie Polaków do Jasnogórskiej Maryi i znakiem dla kolejnych pokoleń, zauważył kurator zbiorów o. Stanisław Rudziński. „Słowo wotum oznacza podziękowanie, dar złożony jako podziękowanie. Te wota patriotyczne mają ten wymiar wdzięczności, a jednocześnie umiłowania ojczyzny” – podkreśla o. Rudziński. Do tych szczególnych darów należy duża grupa tzw. biżuterii patriotycznej czy bogaty zbiór falerystyki, w tym cenna pamiątka narodowa Order Orła Białego z 1736 r. W Skarbcu wystawiona jest teraz monstrancja wykonana przez złotnika Grottke na zlecenie o. Kordeckiego ufundowana jako dziękczynne wotum za zwycięstwo nad Szwedami, będąca też wymownym znakiem więzów łączących Polaków z Maryją.

Izabela Tyras – Jasna Góra

Za: www.vaticannews.va

Przeczytaj relacje z obchodów 100-lecia niepodległości na Jasnej Górze:

Zabrzmiał koncert z okazji 100-lecia Niepodległości

Na Jasnej Górze – Mazurek Dąbrowskiego o godz. 12.00

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda