100 lat niepodległości na Jasnej Górze

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze świętowana jest bardzo uroczyście. Obchody rozpoczęły się już 4 listopada i trwają nadal.

Nade wszystko zanoszona jest wielka modlitwa dziękczynna, ale nie brakuje też patriotycznych koncertów i spotkań. Zainteresowaniem cieszy się wystawa „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości” czy patriotyczne wota. Dla Niepodległej „Pieśń o Ojczyźnie” wyśpiewał zespół Śląsk, wczoraj odbył się koncert Jasnogórskiej Muzyki Dawnej z utworami Józefa Elsnera nauczyciela wielupolskich kompozytorów w tym Chopina a dziś odbędzie się spotkanie z twórcami i pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Wciąż przybywają dzieci, które tutaj dziękują Królowej za Jej opiekę nad Polską. „Wiem, kto to jest Maryja. To jest mama naszej ojczyzny i mama Pana Jezusa” – mówi jedna z małych pątniczek. A jej koledzy dodają: „Dla wszystkich w Polsce jest mamą. Życzymy Polsce, żeby zawsze była wolna”.

Zgromadzone na Jasnej Górze liczne patriotyczne dary są dowodem na wielkie zaufanie Polaków do Jasnogórskiej Maryi i znakiem dla kolejnych pokoleń, zauważył kurator zbiorów o. Stanisław Rudziński. „Słowo wotum oznacza podziękowanie, dar złożony jako podziękowanie. Te wota patriotyczne mają ten wymiar wdzięczności, a jednocześnie umiłowania ojczyzny” – podkreśla o. Rudziński. Do tych szczególnych darów należy duża grupa tzw. biżuterii patriotycznej czy bogaty zbiór falerystyki, w tym cenna pamiątka narodowa Order Orła Białego z 1736 r. W Skarbcu wystawiona jest teraz monstrancja wykonana przez złotnika Grottke na zlecenie o. Kordeckiego ufundowana jako dziękczynne wotum za zwycięstwo nad Szwedami, będąca też wymownym znakiem więzów łączących Polaków z Maryją.

Izabela Tyras – Jasna Góra

Za: www.vaticannews.va

Przeczytaj relacje z obchodów 100-lecia niepodległości na Jasnej Górze:

Zabrzmiał koncert z okazji 100-lecia Niepodległości

Na Jasnej Górze – Mazurek Dąbrowskiego o godz. 12.00