Home WiadomościZe Świata Odznaczenie państwowe dla ks. Jana Prankego SChr

Odznaczenie państwowe dla ks. Jana Prankego SChr

Redakcja

10 listopada 2018 r., podczas uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ambasadzie RP w Paryżu nasz Współbrat, ks. Jan Pranke SChr, przez długie lata duszpasterzujący na francuskiej ziemi, otrzymał z rąk szefa polskiej dyplomacji prof. Jacka Czaputowicza Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych we Francji.

Uhonorowano tym samym ponad pięćdziesięcioletnią ofiarną posługę kapłańską ks. Jana pośród polskich górniczych rodzin w Bruay La Buissière, Houdain, Haillicourt i Divion. Następnie pracował w regionie paryskim – w Saint Denis, Sartrouville i Argenteuil, gdzie nie tylko budował czy remontował kaplice, lecz tworzył żywą wspólnotę Kościoła, pielęgnującą kulturę i tradycje ojczyste oraz utrzymującą w różnorodny sposób więź z krajem, m. in. przez organizowanie pomocy humanitarnej dla rodaków w ojczyźnie w czasie stanu wojennego. Ks. Jan udzielał się także jako spowiednik i kierownik duchowy polskich sióstr serafitek  z Montmorency i Deuil la Barre. Przed kilkoma laty powrócił do kraju i zamieszkuje w domu chrystusowca-seniora w Puszczykowie. Gratulujemy naszemu Współbratu takiego wyróżnienia.

(informacja dzięki uprzejmości serafitek z Montmorency i ich internetowego bloga oraz serwisu www ministerstwa spraw zagranicznych)

Fotografie: s. Lidia Bargiel CMBB

Za: serwis.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda