Home WiadomościZ kraju Abp Antoni Baraniak SDB uhonorowany Orderem Orła Białego

Abp Antoni Baraniak SDB uhonorowany Orderem Orła Białego

Redakcja

Sługa Boży abp Antoni Baraniak SDB został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego. Wyróżnienie wręczył na Zamku Królewskim w Warszawie w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, 11 listopada, prezydent Andrzej Duda.

Abp Antoni Baraniak znalazł się wśród 25 osób, które „na przestrzeni ostatniego stulecia w wyjątkowy sposób przyczynili się Rzeczpospolitej”. Order dla abp. Baraniaka odebrał jego siostrzeniec Zenon Łakomy. „To odznaczenie wuj otrzymał dzięki wielu ludziom, którzy upamiętnili jego męczeństwo i cierpienie” – powiedział po uroczystościach. Podkreślił, że abp Baraniak znosił swoje cierpienia w milczeniu i nigdy się nie skarżył. „Był zadowolony, że żyje” – dodał.  „To jest wielkie wyróżnienie, że wuj znalazł się w grupie tych 25 znakomitych Polaków minionego 100-lecia” – powiedział siostrzeniec abp. Baraniaka.

Abp Antoni Baraniak (1904-1977) był salezjaninem, zaufanym sekretarzem prymasów Polski – Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskupem pomocniczym gnieźnieńskim, a potem arcybiskupem metropolitą poznańskim. W  1953 roku został uwięziony przez władze komunistyczne i przez trzy lata był poddawany brutalnym przesłuchaniom i torturom, w celu wymuszenia zeznań obciążających prymasa Stefana Wyszyńskiego. Abp Baraniak mimo poniżania, bicia i głodzenia pozostał nieugięty. Metropolita krakowski, autor książki „Teczki na Baraniaka” abp Marek Jędraszewski powiedział o nim: „Gdyby nie arcybiskup Baraniak i jego nieugięta postawa, nie byłoby powrotu prymasa Wyszyńskiego do Warszawy po okresie uwięzienia, bez prymasa Wyszyńskiego nie byłoby kardynała Wojtyły, a potem Jana Pawła II”.

W 2017 rok, abp. Baraniaka w 40. rocznicę jego śmierci upamiętnił Sejm. W uchwale z tej okazji czytamy: „W ciągu 27 miesięcy biskup Antoni Baraniak był przesłuchiwany co najmniej 145 razy. Był torturowany, poniżany, bity, głodzony i przetrzymywany w ciemnicy. Pomimo wielkiego cierpienia, jakie mu zadawano, biskup Antoni Baraniak pozostał wierny prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, wierny Kościołowi. W 1956 roku wyszedł na wolność, po czym aż do śmierci służył Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

W uroczystości pośmiertnego odznaczenia Orderem Orła Białego abp. Antoniego Baraniaka na Zamku Królewskim w Warszawie 11 listopada br. wzięli udział: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński oraz przedstawiciele innych wyznań i przedstawiciele władz państwowych.

BP KEP

Za: episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda