Home WiadomościZ kraju 100-lecie powrotu filipinów do Gostynia

100-lecie powrotu filipinów do Gostynia

Redakcja

Sto lat temu filipini wskrzesili swą działalność na Świętej Górze w Gostyniu. A byli to ks. Józef Witek, ks. Mateusz Muchowicz oraz br. Stanisław Rygielski. I tę ważną dla nas chwilę uczciliśmy w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego wraz z abp Wacławem Depo i rzeszą wiernych dziękowaliśmy za wznowienie działalność Kongregacji Oratorium na Świętej Górze.

W 1876 roku rząd pruski dokonał kasaty i wtedy filipini udali się na wygnanie. Najpierw osiedlili się w Krakowie, a później znaleźli stałą siedzibę w Tarnowie. Po 43 latach Duch Święty obudził serce przełożonego ks. Józefa Witka, aby z Tarnowa tutaj, na wielkopolską ziemię mógł się udać i wskrzesić działalność Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

Z wiarą spoglądamy na to wydarzenie, pełni wdzięczności za odwagę tych, którzy przybyli, aby poświęcić się działalności na „nieznanej ziemi”. Z tej okazji wydana została książka ks. dr Henryka Brzozowskiego COr „Kasata i Powrót 1876-1919”, wystawa poświęcona temu wydarzeniu oraz pamiątkowa tablica wmurowana w ścianę klasztoru, którą poświęcił Metropolita Częstochowski. Wszystkim dziękujemy za liczną obecność.

Ks. Michał Kulig COr

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda