Home WiadomościZ kraju SacroExpo w Kielcach gości konsekrowanych

SacroExpo w Kielcach gości konsekrowanych

Redakcja

10 czerwca 2019 r., podczas Targów SacroExpo w Kielcach odbyło się wspólne spotkanie Konsult żeńskiej i męskiej Konferencji przełożonych wyższych z udziałem przewodniczącej Konferencji klasztorów kontemplacyjnych m. Weroniki Sowulewskiej. Spotkanie prowiadził o. Janusz Sok, przewodniczący KWPZM. W pierwszym punkcie obrad s. Jolanta Olech, sekretarka gen. KWPŻZZ przedstawiła wspólny projekt obu Konferencji, dotyczący formacji osób konsekrowanych do dojrzałego przeżywania własnej seksualności.

W trakcie dyskusji pojawiło się wiele tematów i problemów, które są często zupełnie nierozpoznane w dotychczasowej praktyce Kościoła. Konieczne jest poważne zajęcie się tą tematyką. Postanowiono w pierwszym rzędzie zaprosić wychowawców zakonnych i kierowników duchowych na spotkania, które pomogą lepiej rozeznać tę problematykę.

Dyskutowano także nad Vademecum współpracy osób odpowiedzialnych za życie konsekrowane w diecezjach. Dokument ten będzie zapewne przyjęty przez Komisję ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, jako dokument własny tej Komisji. Siostry i bracia wymienili także doświadczenia i informacje dotyczące życia i działalności poszczególnych Konferencji.

W poniedziałek popołudniu, także na terenie Targów SacroExpo, rozpoczęło się doroczne spotkanie sekretarzy i ekonomów męskich instytutów życia konsekrowanego w Polsce. Pierwszy dzień spotkania był przeznaczony dla sekretarzy i poświęcony głównie przedstawieniu dwóch ważnych dokumentów prawnych papieża Franciszka, motu proprio „Communis vita” oraz „Vos estis lux mundi”.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa animowana przez przewodniczącego KWPZM o. Janusza Soka CSsR, który następnie przywitał wszystkich zebranych. Następnie przewodnictwo obrad przejął o. Robert Wawrzeniecki, nowy sekretarz wykonawczy KWPZM. Jako pierwszy zabrał głos Ks. prof. UKSW Marek Stokłosa S.C.,który w szczegółowy sposób omówił kwestę wydalania zakonników z powodu bezprawnej nieobecności we wspólnocie zakonnej. Uczynił to w oparciu o zmiany przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego wprowadzone przez papieża Franciszka w motu proprio „Communis vita”. Zmiany prawie kościelnym stały się asumptem do wyjaśnienia wszystkich zasad dotyczących wydalania zakonników z powodu bezprawnego przebywania zakonnika poza wspólnotą zakonną.

Po wystąpieniu Ks. Marka był czas na zadawanie pytań, które pozwoliły na uściślenie procedur związanych z tymi trudnymi procedurami prawnymi. Spotkanie z ks. Profesorem trwało ponad półtorej godziny i po nim przyszedł czas na przerwę oraz posilenie się kawa lub herbatą

Po przerwie przyszedł czas na omówienie wybranych zagadnień z nowych dokumentów papieskich dotyczących przestępstw związanych z wykorzystaniem seksualnym i ochronie małoletnich i osób z nimi zrównanych. Zebranym przybliżył tematykę karmelita o. prof. UKSW Dariusz Borek OCarm. Również po tym wystąpieniu był czas na pytania i dyskusję.

Drugi dzień rozpoczął się od Eucharystii odprawianej w kościele Józefitów, znajdującym się w bezpośredniej bliskości Targów Kielce. Natomiast wystąpienia na auli zainaugurował o. Grzegorz Filipiuk OFMCap, który szczegółowo przedstawił zasady udostępniania dokumentów w kancelariach i archiwach zakonnych w świetle prawa kościelnego i państwowego. Pani Beata Pytel mówiła o przepisach dotyczących organizowania wyjazdów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży, zaś br. Dawid Bujas OFMConv przeprowadził szkolenie dotyczące elektronicznej bazy danych adresów zakonnych.

Spotkanie będzie kontynuowane do środy 12. czerwca. Ekonomom zostanie przedstawiony dokument Stolicy Apostolskiej „Ekonomia w służbie charyzmatu” w kontekście ich posługi we własnych wspólnotach zakonnych. Odbędą się też spotkania z firmami, które na stałe współpracują z Forum Współpracy Międzyzakonnej. Będą też omówione zmiany prawne w zakresie podatków oraz ubezpieczenia zakonników. We środę odbędzie się także pierwsze spotkanie dla zakrystianów i kościelnych, czyli naszych braci zakonnych, który te posługi sprawują.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda